Architekci z Wrocławia bezkonkurencyjni w konkursie na koncepcję centrum kultury

Dodano w kategorii: Aktualności

Znamy już wyniki konkursu architektonicznego na projekt centrum kultury i aktywności lokalnej, które powstanie w ramach modelowego osiedla Nowe Żerniki. Bezkonkurencyjni okazali się wrocławianie: zarówno pierwsza, jak i druga nagroda powędrowały w ręce architektów ze stolicy Dolnego Śląska. – Poziom konkursu był naprawdę bardzo, bardzo wysoki – podkreślali sędziowie.

W poszczególnych kwartałach wzorcowego osiedla Nowe Żerniki, oprócz wyjątkowych domów mieszkalnych, szkoły czy przedszkola, znajdzie się też m.in. dom kultury ulokowany w przebudowanym schronie.

– Centrum kultury i aktywności lokalnej ma być okrętem flagowym osiedla Nowe Żerniki, a jedyny istniejący obiekt na tym dziewiczym terenie (dawny schron przeciwlotniczy zaprojektowany przez Richarda Konwiarza – przyp. red.) stał się niejako pretekstem do zorganizowania dwuetapowego konkursu architektonicznego – tłumaczy Piotr Fokczyński, główny architekt Wrocławia i jeden z sędziów sądu konkursowego.

Do pierwszego etapu konkursu ogłoszonego w maju zgłosiło się ponad 100 pracowni architektonicznych z całego kraju. Niemal połowa z nich przysłała swoje projekty.

– W I etapie konkursu wpłynęło 48 prac. Wybraliśmy z nich 8, które zakwalifikowały się do II etapu. Ten wybór był niezwykle trudne, bo jak zgodnie stwierdziliśmy, poziom konkursu okazał się naprawdę bardzo wysoki – podkreśla Zbigniew Maćków, prezes Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów i sędzia-referent sądu konkursowego.

Te pracownie, które zakwalifikowały się do drugiej fazy, musiały rozwinąć swoją koncepcję, przygotować bardzo szczegółowy projekt i makietę. W czwartek 10 października wyłoniono laureatów.

Sąd konkursowy w międzyczasie zmodyfikował nieco zasady.

– Skorzystaliśmy z przysługującego nam prawa i zamiast III nagrody, przyznaliśmy trzy równorzędne wyróżnienia – mówi Piotr Fokczyński.

Wszystkie trzy „zgarnęły” pracownie ze stolicy: WXCA, r132 architekci i 81.WAW.PL.

– Okazało się,  że warto było zastosować otwartą formułę, bo nasz konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko we Wrocławiu – komentuje Piotr Fokczyński.

Jednak zarówno pierwsza, jak i druga nagroda trafiły w ręce wrocławian. Zwycięzcą, który dodatkowo zdobył 30 tys. złotych została grupa ch+ architekci, natomiast na drugim stopniu podium uplasowała się Pracownia Architektury Głowacki, która przy okazji zainkasowała 21 tysięcy złotych.

Do zagospodarowania był nie tylko sam budynek, ale też jego otoczenie, a projekt przebudowy schronu musiał wpisać się w założenia i w ideę pozostałych projektów w ramach WUWY 2.

Centrum kultury ma zintegrować mieszkańców i jednocześnie być miejscem, gdzie będzie można zobaczyć wystawę, wziąć udział w warsztatach czy zajęciach artystycznych. Miejsce ma być przyjazne dla każdego, niezależnie od wieku.