Będzie trzecia kooperatywa

Dodano w kategorii: Z placu budowy Nowych Żernik

Budynek kooperatywy będzie składał się z 8 mieszkań; na lokale usługowe – w tym kawiarnię – przeznaczono dwa pomieszczenia. Zaplanowano też części wspólne – pomieszczenia do zabaw dla dzieci, świetlicę. Przyszli mieszkańcy będą też mieli do dyspozycji duży ogród.

Projekt Pracowni Architektonicznej CREO i architektów Piotra Marka, Bartosza Szczepańskiego i Bartosza Żmudy

Projekt Pracowni Architektonicznej CREO i architektów Piotra Marka, Bartosza Szczepańskiego i Bartosza Żmudy

To trzecia kooperatywa na Nowych Żernikach. Dwie pierwsze kooperatywy będą składały się z czterech mieszkań. W jednej z nich w części wspólnej – rzeczy bardzo ważnej w kooperatywnym budownictwie – powstanie rowerownia, pralnia z suszarnią i świetlica z zapleczem. Zaplanowano również punkt przedszkolny. W drugiej kooperatywie w planach jest lokal usługowy – gabinet stomatologiczny na parterze oraz mieszkanie dla gości.

Agnieszka Kołodyńska: Na Nowych Żernikach budują domy już dwie kooperatywy. Każdą założyły cztery rodziny. Wasza kooperatywa jest największa, bo liczy osiem rodzin. Wszyscy jesteście znajomymi.

Członek kooperatywy: Nie do końca. W części kooperatywę tworzą znajomi, ale są w niej także osoby z polecenia. Musimy sobie ufać na tyle, że zdecydowaliśmy się razem budować dla siebie mieszkania. Jesteśmy dobrej myśli, zakładamy, że cały projekt szczęśliwie doprowadzimy do końca.

Dlaczego zdecydowaliście się założyć kooperatywę?

Przeważyły względy finansowe. Można oczywiście wybudować sobie dom i cieszyć się niezależnością, ale trzeba liczyć się z tym, że wszystkie koszty związane z remontami, naprawami jak np naprawa dachu, czy też utrzymanie zieleni pokrywa się z własnej kieszeni i trzeba poświęcić swój wolny czas. Koszty utrzymania nieruchomości w kooperatywie są niższe, bo rozłożone na wszystkich mieszkańców. Poza tym, to co najważniejsze, płaci się za materiały i budowę domu, nie ma żadnych dodatkowych opłat, czy prowizji, które potrafią doliczyć sobie deweloperzy, czy pośrednicy. Nikt na nas nie zarabia. Budujemy dla siebie

Czy korzystaliście z doświadczeń dwóch pozostałych kooperatyw np. jeśli chodzi o sposób kredytowania budowy?

W naszym przypadku nie było to potrzebne, bo budujemy dom ze środków własnych. Uważamy, że tak jest bezpieczniej. Nie chcielibyśmy być w sytuacji np. frankowiczów, którym skoczył kurs franka szwajcarskiego i płacą wyższe kredyty.

A co z częściami wspólnymi, które obowiązkowo muszą powstać w każdym budynku budowanym przez kooperatywę?

Ten pomysł bardzo nam się podoba. Nasza kooperatywa uwzględniła też wspólny lokal do wynajęcia, na którym będziemy zarabiać. Jeszcze nie wiemy, co w nim powstanie. To będzie zależeć od potrzeb mieszkańców osiedla.

Trudno było przygotować koncepcję budynku wielorodzinnego, by wygrać przetarg na użytkowanie wieczyste nieruchomości?

To było nasze trzecie podejście. Dwa pierwsze przetargi, pomimo że były przygotowane zgodnie z planem nie zostały wybrane. Wypełniliśmy wszystkie kryteria. Komisji spodobał się finalnie projekt przygotowany przez Pracownię Architektoniczną CREO i architektów Piotra Marka, Bartosza Szczepańskiego i Bartosza Żmudę.

Kiedy planujecie się wprowadzić do gotowego domu?

Nie powiem tego dokładnie. Przed nami teraz opracowanie projektu budowlanego, a potem kolejne etapy inwestycji. Myślę, że Nowe Żerniki będą fajnym miejscem do życia we Wrocławiu.


 

Kooperatywy lub z ang. budynki typu self-made to oddolne inicjatywy realizowane nie przez deweloperów, ale przez przyszłych mieszkańców. To po prostu grupa osób, które chce wspólnie wybudować i zamieszkać w budynku wielorodzinnym. Kooperanci wspólnie ustalają koncepcję zagospodarowania nieruchomości: ustalają przydział mieszkań (i lokali usługowych, jeśli chcą mieć takie w swoim budynku), decydują o częściach wspólnych, a następnie wspólnie decydują o finansowaniu i decydują, jak ma wyglądać proces inwestycyjny.