Budują wjazd na Nowe Żerniki. Jesienią tramwaje pojadą po tymczasowym torowisku

Dodano w kategorii: Aktualności

W ramach budowy skrzyżowania ul. Kosmonautów z Trasą Targową, do przebudowy pójdą tory tramwajowe. Wbrew wcześniejszym planom, nie trzeba będzie jednak wstrzymywać ruchu tramwajów, bo drogowcy położą tymczasowe torowisko, po którym pojadą wozy MPK.

Przebudowa ulicy Kosmonautów w miejscu, gdzie powstanie skrzyżowanie z Trasą Targową, umożliwiające komfortowy wjazd na Nowe Żerniki, ruszyła na początku lipca.

W ramach inwestycji do przebudowy pójdzie fragment torowiska tramwajowego. Pierwotnie planowano, że w sierpniu wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów, a miasto uruchomi komunikację zastępczą.

Okazało się jednak, że nie ma ta takiej potrzeby – drogowcy z firma Skanska położą bowiem wzdłuż ulicy Kosmonautów tymczasowe torowisko o długości około 200 metrów, po którym w czasie prowadzenia robót pojadą wozy MPK.

Prace przy torach ruszą najprawdopodobniej w drugiej połowie września.

Ewentualne krótkotrwałe wstrzymanie ruchu tramwajowego może nastąpić podczas podłączania nowego torowiska, ale to załatwimy np. w weekendy. W tej sytuacji prace torowe można lepiej skoordynować z resztą planowanych robót. Wykonawca wskazuje, że wg harmonogramu lepiej mu przeprowadzić je jesienią. Zwracam też uwagę, że tymczasowe torowisko wymaga większej liczby uzgodnień i pozwoleń, wiec wdrożenie tego rozwiązania trwa nieco dłużej niż standardowa zmiana organizacji ruchu – tłumaczy Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje.

Przypomnijmy, że całą inwestycję związaną z budową wjazdu na Nowe Żerniki podzielono na trzy odrębne zadania.

Budową skrzyżowania z Trasą Targową zajmuje się Skanska, przebudowę mostu nad Ługowiną na ul. Kosmonautów przeprowadzi spółka Berger Bau Polska, zaś regulacja samej rzeki wraz z budową rowu przypadnie w udziale również Skanskiej.

Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy modelowego osiedla będą dogodnie wjeżdżać na Nowe Żerniki.

Poszerzymy ulicę Kosmonautów do dwóch pasów w kierunku Leśnicy na odcinku około 230 metrów, wykonamy też pętlę o długości około 240 metrów, która umożliwi wjazd na osiedle – tłumaczy Sławomir Kanik z Wrocławskich Inwestycji.

Z osiedla w kierunku centrum wyjeżdżać będzie się przez prawoskręt, a w stronę Leśnicy – przez pętlę. Z kolei jadąc od Leśnicy jednym pasem w kierunku centrum na osiedle z ul. Kosmonautów kierowcy będą po prostu skręcać w prawo. Pojawi się też sygnalizacja świetlna.

Inwestycja powinna być gotowa pod koniec marca przyszłego roku.