„Chcą przebić jedno z najsłynniejszych osiedli modernistycznych na świecie”

Dodano w kategorii: Aktualności

„Pierwsza cześć wzorcowego osiedla WUWA 2, w którym rozwiązania architektoniczne mają wzmacniać więzi społeczne, powstanie do 2016 r. we Wrocławiu. Osiedle ma być jedną z wizytówek miasta podczas sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury” – tak o rozpoczęciu prac nad Nowymi Żernikami pisze portal Bryła, jeden z najważniejszych w Polsce serwisów o architekturze.

Nie cichną publikacje prasowe na temat Nowych Żernik. Osiedle, budowane na wzór słynnej już WUWY, zostało opisane zarówno w lokalnych mediach, jak i ogólnopolskich serwisach. Nawiązanie do znanej wystawy z końca lat 20. ubiegłego wieku to tylko jeden z poruszanych wątków. W artykułach pojawiają się również wzmianki o zjednoczeniu najlepszych wrocławskich architektów i wspólnej pracy nad projektem, jak również nowatorskich rozwiązaniach dotyczących ekologii na Nowych Żernikach.

„Trzydziestu dziewięciu architektów, na co dzień konkurujących ze sobą, połączyło siły i sprzymierzyło się z władzami Wrocławia, żeby zaprojektować osiedle, jakiego Polska nie widziała” – pisze Gazeta Wyborcza.

Lokalne media z kolei skupiają się również na sąsiednich osiedlach, które dzięki budowie Nowych Żernik zyskają nowe drogi i kanalizację. W okolicy powstanie również nowa szkoła, a także kościół. Z dobrodziejstw modelowego osiedla będą mogli więc korzystać nie tylko jego mieszkańcy, ale też wrocławianie mieszkający w sąsiedztwie.

Napisali o Nowych Żernikach:

Bryła.pl
Gazeta Wyborcza
Gazeta Wrocławska
MM Wrocław
Radio Rodzina
TuWrocław.com