Czy WUWA 2 dołączy do architektonicznej awangardy? Przyjdź na wystawę

Dodano w kategorii: Aktualności

Na wystawie w Centrum Kultury Zamek można już oglądać zdjęcia oraz grafiki dotyczące przedwojennego osiedla WUWA, jak również projekty Nowych Żernik, będącym modelowym osiedlem na wzór starej WUW-y.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia i grafiki dotyczące dwóch wrocławskich wzorcowych osiedli. WUWA 1 powstała w 1929 roku, na terenach sąsiadujących z Halą Stulecia. Drugie osiedle będące wizytówką Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury powstaje na osiedlu Nowe Żerniki (w pobliżu Stadionu Miejskiego).

Nie od razu Wrocław zbudowano, a pierwsza WUWA miała być odpowiedzią na wszystkie potrzeby mieszkańców miasta, zapewnić im dostęp do niezbędnych dóbr i instytucji kultury w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania. Taka była idea wzorcowego osiedla, które pod koniec lat 20. XX wieku powstało na dzisiejszym osiedlu Dąbie. Było symbolem niedrogiego, ale użytecznego budownictwa.

Osiedle istnieje do dziś, choć w nieco zmienionej formie. Pomiędzy ulicami Tramwajową i Zielonego Dębu funkcjonuje wciąż stara poczekalnia tramwajowa, w której znajduje się dziś zakład fryzjerski. Na osiedlu znajdziemy też dom studencki, przedszkole i szereg domków jednorodzinnych. I choć WUWA nie do końca spełnia już swoją pierwotną rolę, to wciąż na osiedlu można spotkać miłośników architektury, którzy fotografują odnowione budynki, będące symbolem modernizmu we Wrocławiu.

Nowe Żerniki, zwane WUWĄ 2, mają powstać na wzór przedwojennego osiedla. Osiedle inspirowane założeniami sprzed 85 lat ma być w pełni ekologiczne. Na terenach, które należą do miasta, powstanie dom kultury, tereny rekreacyjne, kościół, przedszkole i szkoła, dom opieki, boisko, przychodnia. Wokół zbudowane zostaną domki jedno rodzinne oraz wielorodzinne,  a także nieduże bloki mieszkalne, w tym między innymi nowe wcielenie trzonolinowca.

Przy tworzeniu projektów Nowych Żernik pracowało ponad 40 pracowni architektonicznych. To pierwsze, od czasu pierwszej WUW-y, tak duże przedsięwzięcie architektoniczne.

Nowe Żerniki będą również symbolem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – wtedy też zakończy się pierwszy etap prac nad budową osiedla. Drugi potrwa do 2020 roku.

Wystawa w Centrum Kultury Zamek przedstawia zarówno stare osiedle WUWA, jak i projekty Nowych Żernik. Można je porównać, poznać ich architektów. Wystawa, odbywająca się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, czynna jest do 27 września, a wstęp na nią jest darmowy. Zapraszamy!

Nie od razu Wrocław zbudowano – czyli nowoczesne osiedle WUWA”
Wystawa

Gdzie: Centrum Kultury „Zamek”, pl. Świętojański 1, Wrocław
Kiedy: 14 – 27 września, czynna w godz. 10.00 – 18.00