Dojazd na osiedle Nowe Żerniki. Powstaną nowe drogi

Dodano w kategorii: Aktualności

Jeden z projektów na Nowych Żernikach

Budowa nowej drogi, dzięki której będzie można dojechać do osiedla Nowe Żerniki, ruszy w przyszłym roku.

Przebudowana zostanie również ulica Kosmonautów, trzeba będzie ją poszerzyć w pobliżu Stadionu Miejskiego – poinformowała Gazeta Wrocławska. Drogowcy wybudują tu również nowe skrzyżowanie. Inwestycja ta ma ułatwić dojazd do osiedla Nowe Żerniki. Ale to nie koniec zmian. W pobliżu powstanie również pętla, zupełnie nowe rozwiązanie komunikacyjne. Pętla miałaby zastąpić lewoskręt.

Spółka Wrocławskie Inwestycje podpisła umowę na przygotowanie koncepcji infrastruktury. Nowy system komunikacji ma ułatwić dojazd do Nowych Żernik i usprawnić przejazdy od centrum do tej części miasta. Z kolei Trasa Targowa, która powstanie na osiedlu, połączona będzie z ulicą Kosmonautów skrzyżowaniem, które będzie zbudowane w odległości około 150 metrów od zjazdu z AOW – pisałą Gazeta Wrocławska. Na skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna, a dzięki temu, że wyeliminowany zostanie lewoskręt, jazda będzie bezpieczniejsza. Co więcej, będzie można wydłużyć cykle świetlne.

Do końca 2013 roku przygotowane będą projekty oraz niezbędne pozwolenia. Roboty mają ruszyć już w przyszłym roku, część ruszy w 2015. Koszt inwestycji to około 8 milionów złotych. Poza tą inwestycją, planowana jest również budowa około 3 kilometrów dróg oraz całej niezbędnej w komunikacji infrastruktury – oświetlenie, chodniki, sieci elektryczne i ciepłownicze. Pierwsze etapy mają zakończyć się w 2016 roku, kiedy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kutury.

Nowe Żerniki, czyli WUWA 2, ma być modelowym osiedlem, które stanie się wizytówką naszego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wtedy też mają zakończyć się pierwsze prace przy budowie osiedla.

– Nowe Żerniki mają odpowiadać potrzebom współczesnych wrocławian i sprzyjać tworzeniu więzi społecznych – wyjaśnia Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia.

40 architektów ponad 30 razy spotkało się na warsztatach projektowych. Ich efektem są praktycznie skończone koncepcje budynków. Znalazły się wśród nich pomysły na kameralne, miejskie wille wielorodzinne, czy wariacje na temat zabudowy szeregowej. Oprócz mieszkań na osiedlu powstanie też przedszkole, szkoła, dom kultury, kościół, osiedlowy bazarek, dom opieki, boiska czy przychodnia z lekarzem rodzinnym.

Flagowy projekt ESK 2016 odwołuje się do słynnej wystawy WuWa sprzed 85 lat. Był to architektoniczny popis członków niemieckiej organizacji Werkbund. Należeli do niej zarówno awangardowi architekci, jak i ci tworzący bardziej umiarkowane projekty. Modelowe osiedle powstało na wrocławskim Dąbiu, większość budynków przetrwało do dziś.

Prace nad projektem Nowych Żernik ruszyły w grudniu 2011 roku. Pracuje przy nim ponad czterdziestu architektów. Modelowe osiedle będzie podzielone na kwartały, każdy z nich zostanie zaprojektowany przez inny zespół architektów.
Na terenie jednej z najważniejszych wrocławskich inwestycji mieszkaniowych ostatnich lat stanęły właśnie maszty z promocyjnymi flagami. W ten sposób powoli rozpoczyna się promocja projektu Nowe Żerniki.