Ekologia

Duża ilość zieleni, która pojawi się nie tylko wzdłuż ulic i alei, ale także na skwerach, podwórkach i w parkach  nie tylko sprawi, że mieszkanie na Nowych Żernikach będzie przyjemniejsze, ale także – dzięki naturalnej cyrkulacji i retencji łatwiejsze i tańsze będzie gospodarowanie wodą. Część deszczówki – wprowadzona zostanie do systemu wodociągowego osiedla jako tzw. szara woda, służąca do celów gospodarczych (nawadnianie, spłukiwanie toalet), obniżając koszty eksploatacji.

Budynki mieszkalne zostały zaprojektowane jako obiekty co najmniej niskoenergetyczne, co oznacza, że zużywać będą nawet czterokrotnie mniej energii niż budynki tradycyjne. Niskie zużycie energii wynika nie tylko z dobrej izolacji domów i sprawnego ogrzewania, ale także z cech architektonicznych budynków. Na przykład –   pomieszczenia w domach i mieszkaniach rozmieszczone zostały tak, aby mocno oświetlone strefy dzienne były umieszczone od południa. W położonych od północy sypialniach okna są mniejsze. Dzięki temu – wnętrze nagrzewa się od słońca i wolniej traci ciepło. Dlatego łatwiej i taniej można je ogrzać.

Osiedle zostanie też wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą generowanie energii na miejscu, ze źródeł odnawialnych – na przykład słońca.