Już blisko tysiąc mieszkań na Nowych Żernikach

Dodano w kategorii: Aktualności, Z placu budowy Nowych Żernik

Osiedle inspirowane kultową WuWą z Wielkiej Wyspy, rośnie w oczach. Już teraz może tam zamieszkać około 3 tys. wrocławian.
nowe-zerniki-sierpien-2018 (10)
Nowe Żerniki to miejsce, które ma z założenia sprzyjać budowaniu więzi społecznych i odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Zajmie w sumie obszar 40 hektarów, które specjalnie na ten cel przeznaczyło miasto. Będzie osiedlem w pełni ekologicznym, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną, w której powstaną przedszkole, szkoła, dom kultury, kościół, osiedlowy bazarek, dom opieki dla osób starszych, boiska oraz przychodnia lekarza rodzinnego.
– Osiedle Nowe Żerniki zbliża się już do końca I etapu, obejmującego 10 hektarów powierzchni – mówi Piotr Fokczyński, Architekt Miasta. – Sądzę, że do końca roku obszar ten się wypełni. W tej chwili przekroczyliśmy już liczbę 900 mieszkań, w których może zamieszkać około 3 tys. mieszkańców. Przygotowany jest przetarg na budowę domu kultury, wznowiono budowę TBS- u. Ta inwestycja została rozpoczęta wcześniej, ale ze względu na kłopoty wykonawcy, trzeba było rozwiązać umowę. Ten projekt jest dla nas szczególnie ważny, bo zawiera 3-oddziałowe przedszkole i dom z serwisem opiekuńczym dla osób starszych, w którym znajdzie się 60 mieszkań.
Coraz bardziej zielono
Przygotowana została już także dokładna koncepcja głównej zielonej osi rekreacyjnej.
– Zrobiliśmy to w trybie pilnym, żeby jak najszybciej rozpocząć kształtowanie zieleni m.in. sadzenie szpalerów drzew – twierdzi Piotr Fokczyński. – Koszty powinny być minimalne, ponieważ w większości będą to nasadzenia zastępcze. Oznacza to, że sfinansują je przez firmy, które przy rozbudowie swoich placówek wycięły rosnące tam drzewa, a teraz w ramach zadośćuczynienia przyczynią się do zasadzenia nowych.
W obrębie zielonej osi rekreacyjnej zostanie też ulokowany i zagospodarowany centralny plac zabaw dla dzieci. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach przystępujemy do przebudowy jednego z lokali usługowych na żłobek.
– Już wkrótce odbędzie się również wielki konkurs na zajezdnię w zachodniej części osiedla – mówi Piotr Fokczyński. – W ten sposób przybliżymy moment wprowadzenia linii tramwajowej w kierunku południowym osiedla.
Nie tylko dla zamożnych
Terenami na Nowych Żernikach zainteresowany jest także Bank Gospodarstwa Krajowego, który planuje wybudowanie tu budynków w ramach programu Mieszkanie Plus.
– Bierzemy to pod uwagę, ponieważ pozwoli to zróżnicować strukturę społeczną osiedla – wyjaśnia Piotr Fokczyński. – Ale także dlatego, że od początku chcieliśmy wprowadzać na osiedlu różne formy budownictwa. Mieszkania na wynajem już realizuje TBS, a program mieszkanie + byłby tego dopełnieniem. W planach jest także przygotowanie kolejnych działek pod zabudowę biurową, która będzie stanowić początek kształtowania miejsc pracy na osiedlu.
Charakterystyczne dla Nowych Żernik jest to, że powstają tu budynki ekonomiczne, oszczędne w eksploatacji, charakteryzujące się prostą formą. Jednak poszczególne budynki posiadają również wiele akcentów, które je indywidualizują.
Aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość Nowych Żernik, dla osiedla opracowywany jest też system identyfikacji wizualnej. Wkrótce pojawią się tam jednolite tabliczki z nazwami ulic, miejsc i tablice informujące o inwestycji.
Doskonałe miejsce do życia
Nowe Żerniki to przedsięwzięcie, inspirowane wystawą WuWa (Wohnuung und Werkraum) sprzed 85 lat, zorganizowaną przez śląski oddział Werkbundu na wrocławskiej Wielkiej Wyspie. Docelowo liczba mieszkań, jaka tam powstanie to maksymalnie 5 tysięcy. Miasto sfinansuje budowę infrastruktury drogowej, a domy mieszkalne wzniosą deweloperzy. Zaplanowano też domy budowane w systemie TBS.
Duży nacisk położono tu również na ekologię. Zapewniona będzie pełna retencja wody deszczowej w formie otwartych i zamkniętych zbiorników, oświetlenie niskoenergetyczne, pozwalające na odróżnianie kolorów po zmroku, wyposażone w inteligentny system sterowania. Zastosowana zostanie również obowiązująca w mieście segregacja śmieci.
– Zależy nam na tym, aby Nowe Żerniki stały się miejscem, gdzie się po prostu dobrze żyje – podsumowuje Piotr Fokczyński.
Nowe Żerniki to przedsięwzięcie organizowane przez miasto Wrocław oraz Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP. W projektowaniu bierze udział blisko 40 projektantów architektów, a także inżynierów budownictwa.
Tekst i fot. Katarzyna Kunka
Na zdjęciach poniżej Nowe Żerniki, sierpień 2018 r.