Kompletny projekt kooperatywy na Nowych Żernikach dostępny dla wszystkich chętnych

Dodano w kategorii: Aktualności

We wrocławskim biurze architektonicznym KMA powstał kompletny projekt (wraz z kosztorysem) kooperatywy, która może stanąć na Nowych Żernikach. To kameralny, dwupiętrowy budynek z czterema mieszkaniami, garażami, dwoma lokalami usługowymi na parterze i wspólnym ogrodem.

Przypomnijmy, że trwają już przetargi na oddanie w użytkowanie wieczyste trzech nieruchomości na terenie modelowego osiedla Nowe Żerniki, gdzie mają powstać kooperatywy.

Tymczasem architekci z wrocławskiej pracowni KMA przygotowali właśnie projekt budynku kooperatywy.

To – jak tłumaczą autorzy koncepcji: Anna Misiura i Łukasz Kabarowski – willa miejska, która stanowi alternatywę dla wolno stojących domów jednorodzinnych, zapewnia te same walory użytkowe i równocześnie wzmacnia poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia budowanie mikrospołeczności.

Kooperatywa, czyli co?

Ich kooperatywa to kameralny, dwupiętrowy budynek z czterema mieszkaniami (każde o powierzchni 123 m²), z garażami, dwoma lokalami usługowymi na parterze i wspólnym ogrodem.

Całość przeznaczona jest do realizacji systemem gospodarczym, bez udziału dewelopera – a czynsze z lokali usługowo-handlowych pozwolą pokryć raty kredytu lub w całości pokryć koszty eksploatacji – zapewniają architekci.

Kooperatywa umożliwia również elastyczne kształtowanie wnętrz mieszkań, w zależności od potrzeb mieszkańców: architekci zaproponowali jeden gotowy wzór, który można modyfikować według potrzeb.

Prosta bryła na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem, została zdynamizowana podcięciami i skosami, podkreślonymi pasami tynku i szkła. Ukośne ściany, wraz z zewnętrznymi roletami, chronią wnętrza mieszkań przed nadmiarem słońca, a duże, balkonowe okna pozwalają powiększyć przestrzeń salonów o powierzchnię tarasów. Stonowane kolory i materiały elewacyjne wynikają z kameralnego charakteru budynku i z potrzeby stworzenia przestrzeni sprzyjającej wypoczynkowi oraz spokojnej pracy, w której jest miejsce zarówno na prywatność, jak i na ożywione, sąsiedzkie interakcje – wyliczają w KMA.

Dla tego przedsięwzięcia powstał kompletny projekt koncepcyjny razem ze specyfikacją techniczną – potencjalny inwestor może więc nie tylko zapoznać się z koncepcją architektoniczną, ale również otrzymać profesjonalny pakiet informacji, dzięki któremu będzie wiedział, jaki jest koszt inwestycji, jakie materiały należy wykorzystać itd.

Ile to kosztuje?

Kosztorys przygotowała zewnętrzna firma, przez co jest on maksymalnie obiektywny i rzetelny, natomiast specyfikację techniczną oparto na doświadczeniach budowlanych z licznych inwestycji mieszkaniowych, nadzorowanych przez KMA. Wszystkie zastosowane materiały i rozwiązania technologiczne (np. izolacja termiczna i akustyczna) sprzyjają realizacji budynku ekologicznego i nisko energetycznego (35-40 kWh na m² w ciągu roku), co ma zasadnicze znaczenie dla eksploatacji i obniżenia wydatków na utrzymanie budynku.

Szacunkowy koszt realizacji kooperatywy to 2 miliony 650 tysięcy złotych (z uwzględnieniem zagospodarowania terenu), czyli w przeliczeniu metr kwadratowy mieszkania będzie kosztował 5,300 zł brutto. Oznacza to, że czynsz w wysokości 50 zł netto / m² lokali usługowych w parterze może w całości pokryć koszty spłaty rat kredytu złotówkowego o okresie spłaty 30 lat i RRSO 4,5%.

Być może cena na pierwszy rzut oka wydaje się dość wysoka, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że dotyczy ona obiektu nisko energetycznego, czyli bardzo taniego w eksploatacji oraz zawiera gratis niezależny garaż dla każdego mieszkania, dostęp do własnego wydzielonego ogrodu, duże tarasy oraz udział we własności dwóch lokali usługowych (o łącznej powierzchni użytkowej 239 m²). I to wszystko w rynkowej cenie mieszkania w przeciętnej inwestycji! – podkreślają Anna Misiura i Łukasz Kabarowski.

Szczegółowy kosztorys oraz specyfikacja dla kooperatywy znajdują się biurze KMA przy ul. Hubskiej 44 D3 we Wrocławiu i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych tym przedsięwzięciem.