Miasto wybuduje drogi na Nowych Żernikach i zadba o dogodny wjazd na osiedle

Dodano w kategorii: Aktualności, Jak powstaje

Trwają przygotowania do budowy infrastruktury drogowej na Nowych Żernikach. O tę część całego przedsięwzięcia zadba miasto, które wybuduje ulice i chodniki wewnątrz osiedla, a także zapewni przyszłym mieszkańcom dogodny wjazd i wyjazd na ul. Kosmonautów.

Deweloperzy, którzy przystąpią do projektu Nowe Żerniki będą mieli jedno zadanie: wybudować mieszkania zgodnie z koncepcją opracowaną przez najlepszych wrocławskich architektów.

O resztę, czyli o zapewnienie odpowiedniej infrastruktury drogowej, usług podstawowych (czyli m.in. szkoły, osiedlowego bazarku, przychodni) czy komunikacji, zadba miasto.

Urzędnicy już szykują się do realizacji swojej części całego przedsięwzięcia. Budowę infrastruktury drogowej podzielono na dwie odrębne inwestycje.

Wjazd na osiedle

Pierwsza to zapewnienie odpowiedniego wjazdu na Nowe Żerniki i wyjazdu z osiedla. Dzięki niej przyszli mieszkańcy będą mogli bez problemu włączać się do ruchu.

Jak dokładnie zorganizowany zostanie wjazd na Nowe Żerniki z drogi prowadzącej do Leśnicy?

Poszerzymy ulicę Kosmonautów do dwóch pasów w kierunku Leśnicy na odcinku około 230 metrów, wykonamy też pętlę o długości około 240 metrów, która umożliwi wjazd na osiedle – tłumaczy Sławomir Kanik z Wrocławskich Inwestycji.

Z osiedla w kierunku centrum będziemy wyjeżdżać przez prawoskręt, a w stronę Leśnicy – przez pętlę. Z kolei jadąc od Leśnicy jednym pasem w kierunku centrum na osiedle z ul. Kosmonautów będziemy po prostu skręcać w prawo. Pojawi się też sygnalizacja świetlna.

Już w zeszłym roku powstała dokumentacja projektowa tej inwestycji, a na początku 2014 rokuogłoszono przetarg na przebudowę ul. Kosmonautów i budowę skrzyżowania z nieistniejącą jeszcze Trasą Targową. Przy okazji przebudowany zostanie też most nad Ługowiną i wyregulowana sama rzeka. Miasto podzieliło całą inwestycję na trzy odrębne zadania.

Wszystkimi trzema zainteresowana jest firma Skanska, która wyceniła je na odpowiednio niemal 14,5 mln zł (budowa skrzyżowania ul. Kosmonautów z Trasą Targową), prawie 2,8 mln zł (przebudowa mostu w ciągu DK 94) i nieco ponad 1,9 mln zł (regulacja rzeki Ługowina wraz z budową rowu).

Z kolei dwie firmy: GM ROADS i Heilit+Woerner chcą zająć się tylko budową skrzyżowania (zaproponowały odpowiednio prawie 15,2 i 15,8 mln zł), natomiast Berger Bau złożyło ofertę na budowę skrzyżowania (prawie 15,2 mln zł) i przebudowę mostu (niewiele ponad 1,9 mln zł).

Aktualnie trwa analiza złożonych ofert. Inwestycja powinna być gotowa pod koniec marca przyszłego roku.

Drogi wewnątrz osiedla

Druga z dużych inwestycji drogowych, które miasto przeprowadzi na Nowych Żernikach, to budowa ulic na samym osiedlu.

Wspólnie z MPWiK zajmiemy się przygotowaniem dróg, chodników czy sieci wodno-kanalizacyjnej – wyjaśnia Sławomir Kanik.

Na początku marca ogłoszono przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej tego przedsięwzięcia. Zwycięzca opracuje projekt budowlany i uzyska wszelkie niezbędne zezwolenia na realizację tej inwestycji.

Tu urzędnicy wybrali już najkorzystniejszą ofertę – złożyła ją rzeszowska firma Trasal, która zaproponowała cenę niespełna 550 tys. złotych.

Dokumentacja powinna być gotowa do końca roku, a na lata 2015-2016 zaplanowano roboty budowlane. Budowa układu ulic osiedlowych wraz z infrastrukturą pochłonie blisko 16 mln złotych.