Mieszania z wbudowanym przedszkolem i budynkiem dla osób starszych. Poznaliśmy projekt kompleksu, który stanie Nowych Żernikach

Dodano w kategorii: Aktualności

Warszawskie biuro Projekt Praga wygrało konkurs architektoniczny na koncepcję wielofunkcyjnego kompleksu, który na Nowych Żernikach zrealizuje wrocławski TBS. Powstanie tam obiekt mieszkalny z wbudowanym przedszkolem i budynkiem serwisowym dla osób starszych.

Właśnie poznaliśmy wyniki drugiego konkursu architektonicznego dotyczącego modelowego osiedla Nowe Żerniki. Przypomnijmy, pierwszy, rozstrzygnięty jesienią ubiegłego roku, dotyczył centrum kultury i aktywności lokalnej.
Teraz wybrano najlepsze projekty kwartału zabudowy, który zrealizuje wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

To był jeden z najciekawszych konkursów architektonicznych w naszym mieście w ostatnich latach – przyznaje Piotr Fokczyński, architekt miasta i koordynator projektu Nowe Żerniki.

Biura architektoniczne z całego kraju miały za zadanie przygotować koncepcję wielofunkcyjnego kompleksu z mieszkaniami, przedszkolem i budynkiem z serwisem opiekuńczym dla osób starszych.

Złożono 25 prac, do drugiego etapu przeszło pięć najlepszych. Trzem spośród nich sąd konkursowy przyznał nagrody.

Pierwsze miejsce zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga, która zainkasuje 25 tys. złotych, a ponadto zostanie zaproszona w trybie zamówienia z wolnej ręki do przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego, a także do pełnienia nadzoru autorskiego nad całą inwestycją.

To była najbardziej spójna, prosta, ale jednocześnie dbająca o właściwy podział stref prywatnych, półprywatnych i publicznych koncepcja – argumentuje architekt Kazimierz Łatak, przewodniczący sądu konkursowego.

Drugie i trzecie miejsce przypadło w udziale wrocławskim architektom: Pracowni Projektowej Maćków i Aleksandrze Doniec. Otrzymali oni odpowiednio 15 i 10 tys. złotych nagrody.

Projektanci z pracowni Projekt Praga wycenili całą inwestycję na łącznie niemal 35 mln złotych. Prace projektowe potrwają do końca roku, a budowa powinna ruszyć na początku 2015 roku.

Na pierwszy ogień na Nowych Żernikach pójdzie łącznie 5 inwestycji kubaturowych. Oprócz kompleksu TBS, także trzy inwestycje deweloperskie oraz dom kultury. A jednocześnie powstanie cała infrastruktura drogowa – zapowiada Piotr Fokczyński.

W magistracie liczą, że w tym roku uda pozyskać się jeszcze jednego lub dwóch inwestorów, którzy dołączą do przedsięwzięcia. Wiosną ogłoszone zostaną także przetargi na działki pod kooperatywy mieszkaniowe.