Mieszkaj tak, jak chcesz. Jak mogą wyglądać kooperatywy?

Dodano w kategorii: Aktualności

Mieszkańcy sami zdecydują, w jakim domu chcą mieszkać. Miasto odda trzy działki na osiedlu Nowe Żerniki, na których powstać mają kooperatywy mieszkańców. Wstępne projekty można już zobaczyć, ale to od mieszkańców zależy, na który z nich się zdecydują.

To wyjątkowa sytuacja, kiedy mieszkańcy mają realny wpływ na wygląd nie tylko wnętrza mieszkania, ale i całego budynku, kiedy sami mogą zdecydować, czy zbudują w nim również pomieszczenia do innego użytku, na przykład rowerownię czy świetlicę dla dzieci. Najczęściej to deweloper dyktuje warunki zabudowy i rozkładu pomieszczeń, z góry narzucając mieszkańcom sposób mieszkania przez kolejne lata.

Nowe Żerniki mają być osiedlem bardziej otwartym na potrzeby mieszkańców. Dlatego do ich dyspozycji oddane zostaną trzy działki, na których mają powstać kooperatywy. Jak mogą wyglądać? Poznaliśmy wstępne projekty, które przyszli mieszkańcy będą mogli wykorzystać, jeśli zechcą, lub też je zmodyfikować.

Na działkach 62/09 i 62/11, między planowanymi budynkami wielorodzinnymi oraz domkami jednorodzinnymi, architekci z pracowni Creoprojekt (Piotr Marek, Bartosz Szczepański, Bartosz Żmuda), biorący udział w projektowaniu modelowego osiedla mieszkaniowego Nowe Żerniki, proponują trzykondygnacyjne budynki.

Wstępne projekty zakładają stworzenie prostej elewacji. Parter trzypiętrowego domu będzie pokryty drewnianą okładziną, co sprawi, że stylem będzie pasował do sąsiadujących domów jedno i wielorodzinnych, usytuowanych obok.

W pierwszym budynku znajdować się mogą dodatkowe lokale usługowe. Ich przeznaczenie będzie jednak zależało wyłącznie od mieszkańców. Może znaleźć się tam na przykład świetlica, ale istnieje również opcja wynajęcia lokalu sklepom, czy też restauracjom. Na parterze znajdować ma się również pralnia oraz komórki lokatorskie. Same mieszkania z kolei będą wyposażone w duże tarasy i loggie, co otworzy je na pobliskie tereny zielone.

Powierzchnia mieszkań, które zaproponowali architekci, to od 60 do 195 metrów kwadratowych. Nie zmienia to jednak możliwości, by zaprojektować w budynku na przykład kawalerkę lub nieco mniejsze mieszkanie dla pary seniorów.

Drugim zaprojektowanym budynkiem również jest trzykondygnacyjna budowla. Podobnie, jak w poprzednim projekcie, znajdą się tu lokale usługowe oraz lokale dodatkowe do wykorzystania przez mieszkańców. Zaplanowane zostały także garaże, tarasy oraz loggie. Powierzchnie mieszkań obejmują od 85 do 192 metrów kwadratowych.