Osiedle dobrze zaprojektowane ułatwia kontakty sąsiedzkie

Dodano w kategorii: Aktualności

Poszukując nowego mieszkania zwykle bierzemy pod uwagę przede wszystkim jego lokalizację i standard. Natomiast niewiele osób przywiązuje wagę do tego, jak jest zaprojektowane osiedle, na którym ma się znaleźć nasze przyszłe lokum. Tymczasem według specjalistów ma to ogromne znaczenie dla komfortu życia, a nawet naszego dobrego samopoczucia.

Osiedle dobrze zaprojektowane to takie, gdzie przede wszystkim przenika się przestrzeń publiczna, półpubliczna i prywatna – uważa Piotr Fokczyński, Architekt Miasta Wrocławia. – Jest to najważniejszy walor takiego osiedla. Dzięki temu ludzie mogą się ze sobą spotykać i poznawać nawzajem, to tworzy dobre relacje sąsiedzkie między mieszkańcami i przyjazną atmosferę. Tak właśnie się dzieje na wrocławskim Sępolnie, gdzie przez całe osiedle można przejść w poprzek i nigdzie nie spotkamy żadnego szlabanu, ani ogrodzonego terenu, gdyż wszystko jest otwarte, dostępne dla mieszkańców. Tereny prywatne, nawet wygrodzone nie są w stanie zlikwidować tych relacji.

Potrzebna wspólna przestrzeń

Dzisiaj idea osiedla społecznego to przede wszystkim odpowiedzialność i troska mieszkańców o dobro, jakim jest wspólna przestrzeń – twierdzi Bartosz Kuźniar, Prezes Lokum Deweloper SA. – To również wzajemne poszanowanie i przestrzeganie praw. Osiedle społeczne stwarza swoim mieszkańcom zarówno odpowiednie warunki do komfortowego zamieszkiwania przestrzeni prywatnych jak i współdzielenia stref półpublicznych, czyli części wspólnych. Bogata i dobrze zaaranżowana zieleń, patio z fontanną, pergola, czy osiedlowe kawiarnie to dobre miejsca do odpoczynku i budowania więzi sąsiedzkich. Dzięki tym elementom może być realizowana koncepcja samowystarczalnego miasta ogrodu, które wyznacza swoim użytkownikom właściwe ramy życia – komfort we własnym mieszkaniu oraz możliwość sąsiedzkiej integracji we wspólnej przestrzeni.

Według Piotra Fokczyńskiego, dobrze zaprojektowane osiedle musi być także wyposażone w podstawowe usługi. Powinien się tam znaleźć osiedlowy sklep, w którym można kupić wszelkie potrzebne artykuły i nie być zmuszonym do tego, aby jechać na zakupy do odległego centrum handlowego.

Doskonale sprawdza się również bazarek osiedlowy – mówi Piotr Fokczyński. – To forma, która nigdy u nas nie zniknie, jednak lepiej ją zaprojektować uporządkować i wpisać w urbanistykę osiedla, wtedy nie będą to tekturowo – blaszane baraki. Jeśli będzie to zadaszony obiekt, może się on stać nawet miejscem spotkań dla okolicznych mieszkańców. Na takim osiedlu powinna znaleźć się również jakaś mała gastronomia, gdzie można zamówić choćby pizzę. Jeśli osiedle jest dość duże konieczny jest także gabinet lekarza rodzinnego, żłobek, przedszkole, szkoła, boiska sportowe, dość duży plac zabaw oraz dom kultury lub inne miejsce aktywności mieszkańców. To wszystko powoduje, że ludzie mają po co wyjść z domu, nie muszą używać samochodu a przy okazji mogą spotkać sąsiada, porozmawiać. Takich miejsc powinno być jak najwięcej. Osiedle pełni wówczas również funkcje społeczne.

Architektura nie jest najważniejsza

Układ urbanistyczny Wrocławia generuje częstokroć powstawanie osiedli mieszkaniowych na peryferiach miasta, co poniekąd zmusza do przyjęcia formuły osiedla samowystarczalnego, a centrum pozostaje zajęte terenami aktywności gospodarczej lub ogródkami działkowymi – twierdzi Bartosz Kuźniar. – Osiedla położone na peryferiach stają się jedynie wielkim sypialniami, których użytkownikom pozostaje korzystanie z ograniczonych stref rekreacyjnych.

Jak twierdzi Piotr Fokczyński, ciekawe jest to, że w przypadku dobrze zaprojektowanego osiedla, architektura wcale nie jest najważniejszą sprawą, choć nie jest oczywiście bez znaczenia.

Dobrym przykładem jest tu również wrocławskie Sępolno, gdzie znajdują się bardzo proste budynki i nieskomplikowane funkcjonalne mieszkania – uważa Piotr Fokczyński. – Jednak siłą jest tu przede wszystkim przestrzeń publiczna. Wyjątkowa architektura jedynie ją wzbogaca. Dobre osiedle potrzebuje też odpowiedniego, dość dużego terenu. Nie może być wybudowane na skośnej działce kupionej od rolnika. Niestety obecnie wiele osiedli powstaje właśnie w takich miejscach. Odpowiedzią na dobrze zaprojektowane osiedle będą powstające we Wrocławiu Nowe Żerniki. Dzięki projektowaniu w dużej skali i przejściu przez architekturę budynków do szczegółu, mamy szansę stworzenia wzorcowego osiedla.