Piotr Fokczyński i Zbigniew Maćków opowiedzą o Nowych Żernikach

Dodano w kategorii: Aktualności

Dwóch architektów, którzy są współautorami projektu modelowego osiedla Nowe Żerniki, opowie o pracach, planach i idei w ramach festiwalu Design Udomowiony.

Dziś rozpoczyna się Noc z Designem, która zainauguruje festiwal Design Udomowiony. W trakcie festiwalu zaplanowanych jest kilkadziesiąt wystaw, wykładów i ekspozycji. Poznamy najnowsze trendy we wzornictwie, projektowaniu wnętrz, pojawią się przedstawiciele uczelni kształcących projektantów, jak i sami projektanci. Zaplanowana jest również wystawa poświęcona sztuce użytkowej.

W czwartek, 27 czerwca o godzinie 18:00, na trzy dni przed końcem festiwalu, swoją prelekcję będzie miało dwóch wrocławskich architektów: Piotr Fokczyński oraz Zbigniew Maćków. Obaj związani są z projektem nowoczesnego, modelowego osiedla Nowe Żerniki. Zwane WUWĄ 2 ma być wzorcowym miejscem, w którym każdy mieszkaniec znajdzie to, czego potrzebuje.

Piotr Fokczyński, architekt miejski, jest dyrektorem Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. Równocześnie jest koordynatorem prac nad projektem Nowe Żerniki.

Zbigniew Maćków to jeden z najlepszych i najbardziej nagradzanych architektów. W 1996 roku ukończył wydział architektury Politechniki Wrocławskiej, studiował także w Kingston University w Londynie (1993-94). Jest prezesem Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1995 roku prowadzi autorskie biuro Maćków Pracownia Projektowa, obecnie jedno z największych we Wrocławiu.

Według projektów pracowni Maćkowa powstały takie wrocławskie budynki jak  Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr przy ul. Uniwersyteckiej, czy też budynek apartamentowo-usługowy Thespian przy pl. Powstańców Śl. Pracownia jest również autorem projektu modernizacji i rozbudowy domu towarowego Renoma przy ul. Świdnickiej.

Festiwal Design Udomowiony rozpoczyna się dziś Nocą Designu, wystawy czynne są od 13 do 30 czerwca. Miejsce: Galeria Wnętrz Domar, ul. Braniborska 14, Wrocław.