Przetarg na kooperatywy na Nowych Żernikach rozstrzygnięty

Dodano w kategorii: Aktualności

Na przetarg wpłynęło pięć ofert. Trzy działki mają być przeznaczone pod domy budowane przez kooperatywy na Nowych Żernikach, Osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury. Ziemia ma być oddana w użytkowanie wieczyste na 99 lat gruntu. Komisja przetargowa wybrała jedną ofertę.

Wszystkie oferty spełniały warunki formalne, ale komisja przetargowa wybrała w jednym przetargu jedną zwycięską ofertę, najlepszą pod względem koncepcji architektonicznej – mówi Piotr Fokczyński, architekt miejski, jeden z członków komisji. – Cztery pozostałe oferty były za mało szczegółowe. Były bardzo szkicowo opracowane.

Decyzja o ponownym rozpisaniu przetargu ma zapaść niebawem.

Mam nadzieję, że pierwsza porażka nie zniechęci przyszłych kooperantów i uzupełnią detale w kolejnym podejściu – mówi Piotr Fokczyński. – Wszystkie informacje i uwagi komisji znajdą się w uzasadnieniach przetargowych.

Kooperatywy, lub z angielskiego budynki typu self-made, to oddolne inicjatywy realizowane przez samych mieszkańców, a nie deweloperów. To mieszkańcy decydują, jak ma wyglądać dom czy cześć wspólna budynku . Kooperatywa przeznaczona jest dla tych, którzy chcą działać razem. To także inicjatywa dla tych, którzy oczekują od mieszkania czegoś więcej niż tylko funkcjonalnie urządzonych przysłowiowych czterech kątów.