Rafał Dutkiewicz: marzą mi się wspólnoty na Nowych Żernikach

Dodano w kategorii: Aktualności

Najciekawszym projektem na modelowym osiedlu Nowe Żerniki, zdaniem Rafała Dutkiewicza, mogą stać się kooperatywy mieszkańców. – Ma to działać tak, że kilka rodzin skrzykuje się, kupuje grunt i stawia tam swój dom marzeń – mówi prezydent Wrocławia.

Prezydent Wrocławia zapewnia, że mimo kilku nieudanych przetargów, projektowi modelowego osiedla Nowe Żerniki nic nie zagraża.

Rozstrzygnęliśmy kilka postępowań przetargowych, jest już trzech inwestorów prywatnych, my jesteśmy inwestorem publicznym, a w ciągu kilku miesięcy dopniemy jeszcze jedną część finansowania. WUWA 2, czyli osiedle Europejskiej Stolicy Kultury, na pewno powstanie – uspokaja Rafał Dutkiewicz.

Jak tłumaczy prezydent Wrocławia, najciekawszą częścią osiedla mogą stać kooperatywy, czyli wspólnoty mieszkańców.

Ma to działać tak, że np. cztery rodziny się skrzykną, kupią sobie kawałek gruntu i postawią dom złożony z czterech mieszkań, swój dom marzeń – podkreśla Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia przypomina, że na razie w Polsce działa to na zasadzie: jest budynek, zasiedlają go ludzie, a potem powstaje wspólnota.

A ja bym chciał odwrócić ten proces, czyli żeby najpierw powstała wspólnota, a następnie budynek. To działo się we Wrocławiu w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy bardzo modne było stawianie plomb. Wtedy powstawały małe spółdzielnie – ludzie się skrzykiwali i budowali nieduże budynki. Chciałbym wrócić do tego obyczaju na części osiedla WUWA 2, zobaczymy jak wrocławianie na to zareagują – dodaje Rafał Dutkiewicz.

Na Nowych Żernikach pod kooperatywy mieszkaniowe przeznaczono trzy działki. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego budynki, które tam powstaną, mogą posiadać maksymalnie trzy kondygnacje.
Projekty „do wzięcia” już są. Kooperanci mogą jednak zlecić swój własny projekt i w oparciu o jego założenia realizować inwestycję, co jednak znacznie może wydłużyć proces jej powstawania.