Reportaż TVP o Nowych Żernikach. Jak będzie wyglądać modelowe osiedle?

Dodano w kategorii: Aktualności

Pod koniec roku na antenie wrocławskiej Telewizji Polskiej wyemitowany został program specjalny o Nowych Żernikach. O idei osiedla, historii starej WUWY oraz o założeniach architektonicznych opowiedzieli architekci.

Nowe Żerniki mają być osiedlem-wizytówką Wrocławia w trakcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Ale nie tylko, bowiem projekt ma zapewnić mieszkańcom osiedla dostęp do wszystkich niezbędnych usług, instytucji, terenów zielonych.

To jedno z niewielu przedsięwzięć w Polsce, które projektuje się tak całościowo – mówi Piotr Zybura, archikekt, w rozmowie z TVP Wrocław. – Od założeń urbanistycznych, założeń społecznych i prognoz, poprzez lokalizację usług, mieszkania i przestrzenie publiczne i pół publiczne.

Dzięki temu jest to unikalne wydarzenie na skalę całego kraju. Inne inwestycje powstające w mieście, ale też w kraju, nie spełniają założeń, o które opiera się WUWA 2.

Podstawową zasadą, jaką chcieliśmy utrzymać przy realizacji tego osiedla, a cały czas mówimy o osiedlu, które dopiero wchodzi w fazę realizacyjną, jest równoległe powstawanie sieci dróg wewnętrznych budowanych przez deweloperów, jak i publicznych, budowanych przez miasto – mówi Piotr Fokczyński, architekt miejski, kierownik zespołu projektowego. Obecnie bowiem we Wrocławiu buduje się osiedla, które wyprzedzają w realizacji budowę dróg dojazdowych przydatnych mieszkańcom.

Ponad 40 architektów projektujących jedno osiedle to ewenement. Projekt pokazuje, że jedno osiedle może zjednoczyć kilkadziesiąt pracowni, dzięki czemu nie ma sytuacji, że obok siebie powstaje kilka zupełnie sobie obcych budynków. WUWA 2 to coś w rodzaju modelowego miasta – wprowadza różnorodność, tak w architekturze, jak i w formie budowania, przeznaczeniu.

Mieszkaniec Nowych Żernik będzie miał dostęp do wszystkich potrzebnych mu usług, sklepów, budynków użyteczności publicznej, terenów zielonych i rekreacyjnych – mówi Igor Kaźmierczak, architekt.

W tej chwili architekci pracują jeszcze nad niektórymi elementami osiedla, między innymi nad bazarem. Ulica, przy której będzie znajdowało się nowoczesne targowisko, ma być jedną z głównych ulic Nowych Żernik.

Zbigniew Maćków dodaje: – Nie chcemy robić wielkiej rewolucji „miliona mieszkań dla miliona rodzin”. Mówimy stop maszynowej produkcji mieszkań. Chcemy pokazać sobie, deweloperom, decydentom, instytucjom i mediom, że w tych samych warunkach można żyć lepiej, za te same pieniądze. Być może te doświadczenia pozwolą wprowadzić te pomysły w naszym codziennym projektowaniu.

WUWA 2 ma być osiedlem dla wszystkich, bez względu na wiek, profesję czy zarobki. Jak mówi Zbigniew Maćków, każdy znajdzie tam miejsce dla siebie, projektowane są budynki spełniające wymagania każdej z grup społecznych. Na Nowych Żernikach pojawią się mieszkania małe, średnie i duże, nie będzie monotonnie. Ale istotny jest również wątek ekologiczny.

Wszystkie przestrzenie publiczne – drogi, skwery, place – będą oświetlane LEDowo. I, jak dodaje Piotr Fokczyński, dzięki temu będzie można również sterować temperaturą barwy światła.

Uruchamiając światło będziemy mogli tak sterować barwą oświetlenia zewnętrznego, że mieszkańcy będą mogli rozpoznać kolory, szczególnie w porach, gdy szybko zapada zmierzch – mówi Piotr Fokczyński. W dotychczasowych systemach rozwiązanie to jest mało możliwe.

Materiał TVP można zobaczyć tutaj: http://www.tvp.pl/wroclaw/inne/reportaze-felietony-i-filmy-dok/wideo/nowe-zerniki-wuwa-2/13460689