The Triangle – Swindon, Anglia

Osiedle The Triangle (pol.: ‘trójkąt’) powstało w angielskim Swindon z inicjatywy Kevina McClouda – dziennikarza i wieloletniego prowadzącego telewizyjny program dokumentalny opowiadający o architekturze „Grand Design” realizowany przez telewizję Channel 4.

TriangleProjekt osiedla powstał w pracowni Glenna Howellsa. Forma 42 domów jest bardzo tradycyjna – ich układ nawiązuje do bardzo popularnego w Wielkiej Brytanii typu zabudowy – domów szeregowych. Jednak zarówno plan osiedla jak i poszczególne budynki zaprojektowane zostały w taki sposób, aby spełnić podstawowe założenie projektu – domy miały być możliwie tanie a jednocześnie ekologiczne, zaś układ osiedla sprzyjać miał wytwarzaniu sąsiedzkich więzi.

Wymagania ekologiczne zostały spełnione nie poprzez ‘doklejenie’ do standardowych budynków ekologicznych gadżetów. ‘Zielone’ rozwiązania wybierano na każdym etapie projektowania i budowy.

Triangle-plac zabawNa przykład ściany domów wzniesione zostały z materiału o nazwie Hemcrete – betonu konopnego, którego główne składniki stanowią wapno i konopne włókna. Domy zostały wyposażone w sprawny system wentylacji. rekuperatory, potrójnie szklone okna. Ogrzewanie zapewniają zasilane powietrzem atmosferycznym pompy ciepła. Dodatkowym elementem wyposażenia domów jest system Shimmy. Jest to sieć paneli dotykowych, które zainstalowane są w każdym mieszkaniu. Dzięki nim można wysyłać komunikaty do wszystkich mieszkańców ‘Trójkąta’, ale także sprawdzać poziom zużycia energii elektrycznej, rozkład autobusów, czy zamówić auto z lokalnej wypożyczalni.

Centralnie położony plac, położony między ramionami trójkąta zabudowy, służy integracji wszystkich mieszkańców – odbywają się tam spotkania całej społeczności, organizowane są festyny i zabawy. O publiczny zieleniec znajdujący się na placu wspólnie dbają wszyscy lokatorzy.