Tu powstanie Centrum Kultury. Krótka historia bunkra na Nowych Żernikach

Dodano w kategorii: Aktualności

Ośmiu autorów koncepcji na stworzenie Centrum Kultury na Nowych Żernikach, zostało zaproszonych do kolejnego etapu konkursu. Do połowy września mają czas na złożenie ofert.

Konkurs polega na stworzeniu koncepcji architektonicznej istniejącego już bunkra, który na modelowym osiedlu Nowe Żerniki będzie pełnił funkcję Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Do zagospodarowania jest nie tylko sam budynek, ale również jego otoczenie, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Koncepcja powinna być możliwie najbardziej funkcjonalna. Ale nie tylko – idea osiedla Nowe Żerniki to budynki nie tylko użyteczne, ale również ciekawe i interesujące architektonicznie. Projekt przebudowy schronu powinien zatem wpisać się w założenia i w ideę pozostałych projektów.

Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej będzie punktem, do którego może przyjść każdy. Ma zintegrować mieszkańców i jednocześnie być miejscem, gdzie będzie można zobaczyć wystawę, wziąć udział w warsztatach czy zajęciach artystycznych. Wiek odbiorców nie ma znaczenia – miejsce ma być przyjazne dla każdego. I taka powinna być również koncepcja architektoniczna.

Pierwszy etap konkursu został już zakończony, wybranych zostało osiem projektów, a ich twórcy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w drugim, ostatnim już etapie. Numery uczestników można znaleźć na stronie Zarządu Inwestycji Miejskich. Drugi etap trwa, a jego rozstrzygnięcia można spodziewać się we wrześniu.

Bunkier, który zostanie oddany na potrzeby tej inwestycji, pochodzi z początku lat 40. XX wieku. Schron projektu Richarda Konwiarza to jedyna budowla, która znajduje się na terenie planowanego osiedla, a mieści się przy ulicy Białodrzewnej. Zamiast go burzyć, architekci biorący udział w projekcie postanowili wykorzystać jego potencjał i przeobrazić w kulturalne centrum. Obecnie wnętrze bunkra jest bardzo surowe i praktycznie niewykorzystane. Przez dłuższy czas służył Akademii Sztuk Pięknych jako magazyn, w którym przechowywane były prace studentów.

Richard Konwiarz to jeden z istotniejszych architektów przedwojennego Wrocławia. Współtworzył między innymi projekt Hali Stulecia, pracując w biurze projektowym Maksa Berga. Projektował również Stadion Olimpijski we Wrocławiu, czy niedziałający już basen na Oporowie. W czasie wojny zaprojektował wrocławskie schrony przeciwlotnicze, wszystkie zachowały się w dobrym stanie do dziś. Inny bunkier jego projektu, znajdujący się na placu Strzegomskim, jest dziś tymczasową siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław.

Budowla przy ulicy Białodrzewnej ma ściany grubości 2 metrów. Wybudowana została na planie prostokąta.

Nowe Żerniki – WUWA2 to osiedle, które ma stać się alternatywą do „produkcji taśmowej” mieszkań, mocno ujednoliconej i nie zawsze jakościowo zadowalającej oferty generowanej przez rynek.

Powstanie w zachodniej części miasta, w pobliżu Stadionu Miejskiego, na południe od ulicy Kosmonautów. Nowe Żerniki to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP. Realizacja pierwszego etapu osiedla o powierzchni ok 10 hektarów zaplanowana jest na rok 2015.