Zamieszkać w samym środku lasu, a jednak w mieście? To możliwe

Dodano w kategorii: Aktualności

Pracownia architektoniczna Basis zaprojektowała przykładowy dom, który mógłby stanąć na modelowym osiedlu Nowe Żerniki. Dariusz Sirojć oraz Krzysztof Szkółka, którzy wchodzą w skład grupy architektów projektujących osiedle, zaproponowali dom, który nawiązywałby do natury, chociaż znajdowałby się w mieście.

Jak piszą architekci, pierwsze wrażenie po zobaczeniu terenu inwestycyjnego, to po prostu działka w środku osiedla. Po bliższym przyjrzeniu się można w niej jednak dostrzec potencjał. Nowe Żerniki mają zapewnić mieszkańcom wszystko, co byłoby im niezbędne do życia i wygody. Jak zatem „ugryźć” działkę pod jeden dom, by nie zaburzyć koncepcji całej inwestycji, a jednocześnie by mieszkańcy domu mieli szansę na indywidualny projekt?

Architekci skupili się więc na tym, co może być wymarzonym otoczeniem. Morze, góry, las, park, zieleń – jednym słowem przyroda, szeroko pojęta. Od widoków, przez zapach, aż po materiały. Osią projektu jest natura, wokół której zostanie wykreowana przestrzeń wokół domu w taki sposób, by mimo bliskiego sąsiedztwa miejskiej zabudowy, mieszkańcy mogli poczuć się jak na cichej wsi.

Dariusza Sirojcia i Krzysztofa Szkółkę zainspirowało działanie artystyczne Michaela Craiga Martina, zatytułowane „An Oak Tree” – konceptualna instalacja składająca się ze szklanki wody, która miała przekonać odbiorców, że w rzeczywistości jest dębem. Przyczyniło się to do zaprojektowania i posadzenia około 200 drzew. Brzozy zostały nazwane „lasem”, pośród których znajdowałby się dom.

Parter domu miałby być otwarty – zarówno na sąsiadujące drzewa, jak i na mieszkańców osiedla. Parter, ale też piętro, wyposażone byłyby tarasy, do których dostęp możliwy byłby zarówno z zewnątrz, jak i ze środka budynku. Co więcej, z zewnątrz tarasy otoczone byłyby siatką, a przycinane korony drzew tworzyłyby swoistą ścianę budynku. W środku domu znajdowałyby się przeszklenia.

Sama elewacja domu ma kolor ciemny, który nie wtopi się w otoczenie 200 brzóz o białej korze. Ściany zewnętrzne budynku mają być tłem dla tego zainscenizowanego lasu. W otoczeniu domu znajdowałaby się również polana wraz z innymi roślinami leśnymi. Ma to zapewnić mieszkańcom możliwość wypoczynku na mchu.

Sam dom z kolei oferowałby kilka stref, w których można wypocząć, pracować czy się bawić. Pokój dzienny, jadalnia, strefa rozrywki, garderoba – każda z tych przestrzeni to indywidualny projekt, chociaż wszystkie tworzą spójną całość zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Krzysztof Szkółka studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2007 roku prowadzi razem z Dariuszem Sirojciem biuro architektoniczne BASIS, w którym zespół architektów i inżynierów współpracuje przy różnorodnych projektach: od domów jednorodzinnych do dużych inwestycji deweloperskich i budynków użyteczności publicznej.

W 2011 roku pracownia wygrała konkurs na zagospodarowanie terenu wrocławskiej wystawy WUWA z 1929 roku.

Nowe Żerniki to modelowe osiedle, które ma stać się alternatywą do „produkcji taśmowej” mieszkań – mocno ujednoliconej i nie zawsze jakościowo zadowalającej oferty generowanej przez rynek. Powstanie w zachodniej części miasta, w pobliżu Stadionu Miejskiego, na południe od ulicy Kosmonautów.