Budynek TBS Wrocław na Nowych Żernikach z tytułem „Budowa XXI w.”

Dodano w kategorii: Aktualności, Dla mieszkańców

nowe-zerniki-lipiec-2020-9Budynek wielorodzinny z serwisem opiekuńczym na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”

Konkursowe jury doceniło ideę, w oparciu o którą budynek powstał. Znajduje się w nim 117 mieszkań, z czego 57 przeznaczono dla seniorów i zaprojektowano je z myślą o ich potrzebach. Ponadto, w lokalach na parterze przewidziano lokale usługowe, serwis opiekuńczy (stołówkę, punkt opieki dziennej) oraz przedszkole, które rozpoczęło pracę na początku września br. i jest zarządzane przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty.

Uznanie ekspertów

Z uznaniem ekspertów oceniających projekty zgłoszone do konkursu spotkały się też rozwiązania architektoniczne w budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach. To m.in. przestronne patio z miejscem do odpoczynku, któremu towarzyszy wykonana z drewna elewacja budynku. Od zewnątrz budynek swoim wyglądem komponuje się z innymi zabudowaniami na Nowych Żernikach, korespondując w ten sposób z projektem osiedla modelowego, które powstaje w tej części Wrocławia.

Z kolei wewnątrz budynku, na półpiętrach, znajdują się m.in. sale spotkań dla mieszkańców, urządzone w ciepłym, nieco skandynawskim stylu. Co ważne, budynek nie ma barier architektonicznych (klatki schodowe są szerokie, w każdej klatce są też windy), co ułatwia życie w nim seniorom, ale też rodzinom z dziećmi.

– Należy wyróżnić inicjatywę wrocławskiego TBS, który na osiedlu Nowe Żerniki postawił budynek, w którym mieszkają osoby starsze po sąsiedzku z młodymi małżeństwami. Pełnego obrazu dopełnia w tym budynku bogaty serwis opiekuńczy. Przecież to wprost zaproszenie do dobrego sąsiedztwa. Z zainteresowaniem będę śledzić dalszy wrocławski sposób na rozwój więzi międzypokoleniowej. Na razie wygląda on bardzo obiecująco – oceniał dr hab. Andrzej Zieliński, członek kapituły konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”.

O konkursie

To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w polskim budownictwie. Pierwszą edycję zorganizowano w 1996 r. i od tamtej pory co roku poznajemy najlepsze inwestycje budowlane w Polsce. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 460 inwestycji z całego kraju, a do finału zakwalifikowało się z 76 projektów. Konkursowe jury przyznało łącznie 19 nagród „Modernizacja Roku” dla inwestycji z różnych kategorii, a także 4 nagrody główne „Budowa XXI w.” – jedna z nich trafiła do TBS Wrocław Sp. z o.o.