Fortum zadba o ogrzanie Nowych Żernik. Ruszyły przygotowania do budowy sieci

Dodano w kategorii: Aktualności

Wszystkie budynki na modelowym osiedlu zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, której długość wyniesie około 4 kilometrów.

Firma Fortum, czyli dystrybutor ciepła we Wrocławiu, rozpoczęła już przygotowania do budowy sieci w kierunku osiedla Nowe Żerniki.

Prace ziemne planujemy na wiosnę 2015 roku, wtedy będziemy mieć już zamknięty cały proces projektowy, a długość budowanej sieci wyniesie około czterech kilometrów – tłumaczy Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji w Fortum.

Całkowite zapotrzebowanie Nowych Żernik na moc cieplną ma oscylować wokół 19 MW, a z miejskiego ciepła będzie korzystać około 8-10 tysięcy mieszkańców.

W pierwszych budynkach, które powstaną na terenie modelowego osiedla, ciepło uruchomimy na przełomie 2015 i 2016 roku – zapowiada Włodzimierz Popielewski z Fortum.

Nowe Żerniki jak port w Sztokholmie

Nowe Żerniki mają stać się obszarem zrównoważonego rozwoju i odpowiadać na potrzeby mieszkańców nowoczesnego miasta. Dlatego też duży nacisk zostanie położony na proekologiczne rozwiązania, także w zakresie dostawy ciepła.

Przedstawiciele Fortum jako modelowy przykład zrównoważonego rozwoju w obszarze miejskim podają Port Królewski w Sztokholmie.

To dawny obszar przemysłowy, który obecnie całkowicie zmienia swój charakter. Do 2025 roku powstanie tam kilkadziesiąt tysięcy mieszkań i miejsc pracy. Będzie to obszar całkowicie wolny od spalin kopalnych, bazujący na odnawialnych źródłach energii, wykorzystujący m.in. kolektory słoneczne, z trzykrotnie niższą emisją dwutlenku węgla niż pozostała część miasta. Mamy nadzieję, że Nowe Żerniki też będą zmierzać w tym kierunku – podkreśla Piotr Górnik.

Budowę sieci ciepłowniczej na Nowych Żernikach firma Fortum zrealizuje z własnych środków. Przypomnijmy, że miasto zadba tam o budowę infrastruktury drogowej, a także m.in. domu kultury czy szkoły, z kolei deweloperzy wybudują mieszkania.