Spółka TBS Wrocław przekazała miastu 57 mieszkań dla seniorów na Nowych Żernikach. Ich lokatorzy w najbliższym sąsiedztwie znajdą wiele potrzebnych usług, jak np. opiekę medyczną, stołówkę lub punkt opieki dziennej.
Nowe, wygodne mieszkania dla seniorów powstały w budynku TBS Wrocław Sp. z o.o. na osiedlu Nowe Żerniki. Spółka przekazała 57 lokali gminie, a ta wskazała najemców. Podczas prezentacji nowego budynku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że analizy demograficzne wskazują, iż w najbliższych latach liczba osób w wieku senioralnym w Polsce będzie rosła.
– Dlatego we Wrocławiu chcemy zadbać o nich w szczególny sposób. Jestem przekonany, że w budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach seniorzy znajdą wszystko, co jest im potrzebne do spokojnego życia. Jestem szczęśliwy, że dobrych miejsc dla seniorów w mieście przybywa – mówi prezydent.
W budynku powstało łącznie 117 mieszkań, z czego 57 przeznaczono dla osób w starszym wieku (te lokale TBS przekazał gminie), a pozostałe 60 było dostępnych w klasycznym systemie najmu TBS. Od stycznia br. lokatorzy wprowadzali się do swoich mieszkań.
Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia i koordynator projektu Nowe Żerniki z ramienia miasta podkreśla, że nowy budynek TBS łączy trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole.
– Te wszystkie elementy wpisują nasz nowy budynek w cały kompleks WUWA 2, który powstał na Nowych Żernikach. Naszą cegiełką do tego projektu jest budynek z założenia łączący pokolenia, otwarty na potrzeby seniorów, gwarantujący im na miejscu usługi potrzebne do spokojnego życia. Pokazaliśmy też, że jako miejska spółka zajmująca się budownictwem społecznym potrafimy realizować ambitne projekty mieszkaniowe, wpisujące się w założenia nowoczesnego osiedla na Nowych Żernikach – zaznacza Marcin Kij, prezes zarządu TBS Wrocław Sp. z o.o.
Dobre miejsce dla seniorów
Pani Teresa Góralska dotychczas mieszkała na osiedlu TBS w Leśnicy. Zdecydowała się na przeprowadzkę m.in. z powodu windy, której nie miała.
– Tym mieszkaniem jestem zachwycona, bo jest wygodne, dostosowane dla osoby niepełnosprawnej, w łazience są poręcze. Cieszę się, że są części wspólne, gdzie można się spotkać, porozmawiać. W bloku będzie psycholog, rehabilitacja i na zewnątrz są urządzenia do rekreacji. Dla mnie istotne jest, że mam w pokoju przycisk, po naciśnięciu którego mogę skorzystać z pomocy pielęgniarki – wylicza Teresa Góralska, mieszkanka budynku.
Aby zamieszkać w nowym budynku TBS na Nowych Żernikach, seniorzy musieli spełnić kilka kryteriów.
– Mieszkania te przeznaczono dla osób, które ukończyły 60 lat, są zameldowane we Wrocławiu na pobyt stały, spełniają kryteria dochodowe i wcześniej były najemcami innego lokalu należącego do gminy. Pod uwagę brano również stan zdrowia przyszłych lokatorów, a mianowicie orzeczenie o niepełnosprawności. Większość umów najmu zawarto na 10 lat – wylicza prezes TBS Wrocław.
Nabór seniorów – mieszkańców budynku TBS prowadził Wydział Lokali Mieszkalnych wrocławskiego magistratu. Materiały informacyjne były dostępne w siedzibach urzędu miejskiego oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, o ofercie dla seniorów informowali również gminni zarządcy mieszkań.
– TBS wspierał te działania informacyjne m.in. podczas meczów koszykarzy Śląska Wrocław, w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, a także za pośrednictwem swoich kanałów internetowych – dodaje Łukasz Maślanka, rzecznik TBS Wrocław.
Bez barier architektonicznych
W budynku nie ma barier architektonicznych. Każde wejście znajduje się na poziomie parteru, a klatki schodowe są wyposażone w windy. Mieszkania zapewniając odpowiednią przestrzeń dla osób, które np. poruszają się na wózku inwalidzkim. Ponadto, w lokalach są przyciski alarmowe, połączone z systemem ochrony budynku.
– Ważnym elementem troski o seniorów jest zapewnienie im zarówno ważnych usług w sąsiedztwie mieszkania, jak też okazji do tego, aby budować relacje z sąsiadami. Na każdym piętrze znajduje się sala spotkań – wylicza Marcin Kij.
W przyszłości, w lokalach na parterze powstanie punkt opieki dziennej i rekreacji, stołówka, placówka medyczna, a także usługi (fryzjer, kosmetyczka, pralnia). Miejsca te będą zarządzane przez prywatnych najemców.
– Wewnętrzne patio – z zieleńcem, placem zabaw i siłownią „pod chmurką”, będzie zaś miejscem do wypoczynku, a także spotkań z rodziną lub sąsiadami – dodaje prezes.
Inwestycja za 40 mln zł
Inwestycja rozpoczęła się w styczniu 2018 r., trwała do grudnia 2019 r. i kosztowała ok. 40 mln zł, a wykonawcą prac była firma Pre-Fabrykat. Gmina pozyskała na ten cel ok. 2 mln zł grantu z Banku Gospodarstwa Krajowego i przekazała go TBS Wrocław. Pozostałe środki pochodziły z kredytu.