Inteligentne i oszczędne oświetlenie, panele fotowoltaniczne, wykorzystywanie wód opadowych i dużo zieleni. To tylko niektóre rozwiązania, które mają sprawić, że na Nowych Żernikach mieszkańcy będą czuli się dobrze a środowisko wokół będzie odpowiednio chronione.
– Staraliśmy się zastosować szereg rozwiązań projektowych, które mieszczą się w szeroko rozumianym zrównoważonym rozwoju. Jednocześnie zależało nam, aby stosować rozwiązania proste, które nie wygenerują w przyszłości sporych kosztów – mówi Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, odpowiedzialny za organizację działań w projekcie Nowe Żerniki.
Inteligentne i oszczędne oświetlenie
Jednym z nich jest specjalne, inteligentne i oszczędne oświetlenie, które zostało zamontowane na osiedlu. Zrealizowała je firma Philips Lighting. Lampy uliczne zostały zamontowane na dwóch wysokościach, aby światło trafiało dokładnie tam gdzie jest potrzebne. Zainstalowany w nich system Lumimotion wykrywa ruch lub jego brak i odpowiednio ustawia natężenie światła. Oświetleniem można zdalnie sterować i dostosowywać do panujących warunków pogodowych. Na osiedlu zastosowano oświetlenia LED co daje znaczne oszczędność wydatków na energię elektryczną.
Wykorzystają deszczówkę
Na Nowych Żernikach wykorzystuje się również wody opadowe. Gromadzone są w podziemnych i odkrytych zbiornikach. Jeden jest przy budynku Domu Kultury, wiosną pełnił będzie również funkcję rekreacyjną. Jak się okazuje zadbano również o jego naturalnych mieszkańców.
– Zbiornik retencyjny jest równocześnie zimowiskiem dla płazów, jest do tego przygotowany poprzez odpowiednie ukształtowanie i dobór roślinności – mówi Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.
Część wody opadowej wprowadzona jest również do systemu wodociągowego osiedla jako tzw. szara woda, służąca do nawadniania, czy spłukiwanie toalet. W ten sposób obniżają się koszty eksploatacji.
Wszystkie budynki na obszarze osiedla ogrzewane są poprzez miejskich dostawców ciepła sieciowego. Dzięki temu nie przyczyniają się do powstawania smogu. Na części budynków zamontowano również panele fotowoltaniczne.
Zieleni będzie przybywać
Na Nowych Żernikach wzorcowo potraktowano również kwestię zieleni wokół dróg i budynków.
– Przede wszystkim tej zieleni jest dużo i ma ona bardzo zróżnicowany charakter. Występuje jako zieleń typowo śródmiejska, tu warto zaznaczyć – po raz pierwszy od wielu lat udało nam się zaprojektować i wykonać nasadzenia w obrębie pasa drogowego, co znacznie poprawia mikroklimat osiedla, wpływa na obniżenie temperatury, chroni przed hałasem i oczyszcza powietrze. Zieleń jest też istotnym składnikiem kompozycyjnym wszystkich wnętrz kwartałowych i to nie tylko ta niska. W niektórych udało się zaplanować także nasadzenia drzewami – wyjaśnia Zbigniew Maćków.
Zieleń na dachach
Część dachów na Nowych Żernikach również pokrywa zieleń. To bardzo pozytywnie wpływa na retencję wód opadowych i parametry poszczególnych obiektów. Zieleń wykorzystana jest także do zagospodarowania zbiorników retencyjnych.
– Jednak główne działania z zielenią dopiero przed nami. W niedługim czasie rozpoczną się prace przy organizowaniu „zielonej” osi, która stanowi szkielet kompozycyjny osiedla. Bedą to szerokie na 80m i długie na kilkaset pola, ze szpalerami drzew i intensywną zielenią z zakomponowanymi w niej placami zabaw, zestawem boisk i terenami spacerowymi dla mieszkańców. W planach jest też wykonanie kładki zielonej łączącej osiedle z dużym terenem rekreacyjnym wokół pobliskich glinianek – zdradza Zbigniew Maćków.