Nowości na Nowych Żernikach – pierwsze klucze do mieszkań

Dodano w kategorii: Aktualności, Z placu budowy Nowych Żernik

Pierwsze: pozwolenie na użytkowanie, mieszkańcy i kooperatywy oraz coraz więcej zieleni – prezentujemy nowości na Nowych Żernikach.

– Są mieszkania, chodniki, drogi, trawniki i rosną drzewa. Tam czuć już miasto – mówi w kwietniu 2017 r. o Nowych Żernikach Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016.

Pierwsi mieszkańcy są już na Nowych Żernikach

W południowo-zachodniej części Nowych Żernik, deweloper Osiedle Rodzinne postawił budynek wielorodzinny. Będzie on sąsiadował z budowanym przez miasto domem kultury. Na osiedlu, które jako pierwsze uzyskało pozwolenie na użytkowanie, lokatorzy prowadzą prace wykończeniowe.

Chodzi o budynki, na których 17 maja 2016 r. zawieszono pierwszą wiechę na Nowych Żernikach. Czytaj więcej – deweloper Osiedle Rodzinne, stawia budynek wielorodzinny  w południowo- zachodniej części Nowych Żernik.

– Lokale oddawane są w stanie deweloperskim, więc zanim się zamieszka, trzeba je jeszcze wykończyć. W budynkach już oddanych do użytkowania jest cały parter usługowy, zaczną się pojawiać pierwsze sklepy – wylicza Zbigniew Maćków.

W kolejnych budynkach na Nowych Żernikach dobiegają końca prace budowlane. Cztery inwestycje mają być gotowe na przełomie lipca i sierpnia. W kwietniu 2017 r.  na całym osiedlu w budowie jest ok. 700 mieszkań. Kolejne 800 ma pozwolenie na budowę lub jest w trakcie jego otrzymania.

Więcej zieleni na Nowych Żernikach

W większości gotowy jest układ komunikacyjny: drogi, chodniki, latarnie i infrastruktura podziemna.

– Jesienią ubiegłego roku zrobiono pierwsze nasadzenia i te prace są kontynuowane. Mamy bardzo dużo drzew i zazieleniła się trwa  – dodaje Zbigniew Maćków.

Kolejna inwestycja

Przy alei Krystyny i Mariana Barskich (połączy targowisko, które jest w budowie, z domem kultury), rozpoczęły się prace ziemne pod kolejne inwestycje na Nowych Żernikach.

– Wiadomość z ostatnich dni to taka, że budowa domu kultury rozpocznie się jeszcze w tym roku. Obecnie jest przygotowywany przetarg na wykonawcę – dodaje Zbigniew Maćków.

W przygotowaniu są kolejne 3-4 kwartały, które w najbliższym czasie będą w przetargach publicznych dla deweloperów. Jest też przygotowywany cały pas zabudowy biurowej, gdzie m.in. mieszkańcy osiedla będą mogli znaleźć pracę. Biura powstaną na wschód od al. Architektów.

W tym roku będzie budowany m.in. dom seniora. W kwartałach, które zostaną oddane w sierpniu, znajdzie się m.in.: żłobek, a w jednej z kooperatyw będzie przedszkole – Trzy pokolenia na Nowych Żernikach – projekt wygrał w ogólnopolskim konkursie.

Ruszyły kooperatywy

Pierwsza kooperatywa na Nowych Żernikach jest na poziomie pierwszego piętra, a na drugiej kooperatywie, w kwietniu, wbito pierwszą łopatę. Będą to budynki wielomieszkaniowe mające od 6 do 10 mieszkań. Czytaj: Wrocławskie Kooperatywy Mieszkaniowe.

– W Polsce o kooperatywach dużo się mówi, ale ich nie ma. U nas dwie pierwsze kooperatywy właśnie się budują, a trzecia jest w przygotowaniu. Z tego się najbardziej cieszę, bo nie było łatwo przekonać ludzi do zainwestowania swoich pieniędzy w kooperatywy – dodaje Z. Maćków.