„Nowe Żerniki” nagrodzone w prestiżowym konkursie planistów

Dodano w kategorii: Aktualności, Z placu budowy Nowych Żernik

Wrocławski projekt „Nowe Żerniki – Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury”, nazywany również WUWa 2, dostał główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan) na najbardziej innowacyjny projekt miejski, organizowanego przez międzynarodowe towarzyszenie planistów miejskich i regionalnych ISOCARP.

zerniki-nagrodzone
Prestiżowa nagroda ISOCARP Award Exellence przyznawana jest corocznie przez profesjonalistów w dziedzinie planowania miast, a finaliści prezentują się podczas światowego kongresu.
Tegoroczne spotkanie odbywa się w Durbanie w RPA w dniach 12-16 września pod hasłem „Miasta jakie mamy – miasta jakich potrzebujemy”. W tym roku w gronie najważniejszych gości są m.in. Guy Perry, Vanessa Watson, Nicholas You i Michael Hardman.
– Modelowe osiedle „Nowe Żerniki”, projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, będzie zaspakajać w sposób kompleksowy potrzeby przyszłych mieszkańców – mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UM. – Będzie to fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i lokalnym bazarkiem, gdzie jest miejsce zarówno dla ludzi młodych jak i dla seniorów. Miejsce, gdzie jest żłobek, przedszkole, szkoła i lekarz rodzinny. Oryginalnie zaprojektowane przestrzenie publiczne będą ułatwiać budowanie więzi społecznych. Budynki i infrastruktura będą spełniać wymogi budownictwa ekologicznego – dodaje.
International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) jest stowarzyszeniem profesjonalistów z dziedziny planowania i strategii rozwoju miast.
– ISOCARP zajmuje się poprawą jakości i rozwojem praktyki planowania we współczesnych miastach poprzez stworzenie globalnej i aktywnej sieci profesjonalistów, wymianę doświadczeń, szkoleń, edukację a także prowadzenie badań naukowych – podkreśla Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016. – Stara się zwiększać świadomość społeczną i przybliżać główne zagadnienia planowania na poziomie globalnym. ISOCARP ma znaczący dorobek naukowy i światową renomę poprzez organizację corocznych kongresów, wydawnictwa oraz nagrody dla najlepszych praktyk w dziedzinie planowania przestrzennego – dodaje.

Stowarzyszenie zostało założone w 1965 roku w celu stworzenia platformy do szerokiej współpracy i wymiany doświadczeń w ramach międzynarodowej sieci. Pierwszym prezesem ISOCARP był jego współzałożyciel prof. Sam van Embden. Stowarzyszenie liczy ponad 700 członków indywidualnych i instytucji z ponad 80 krajów. Szefem ISOCARP jest Amerykanin Richard Stephens. Centrala stowarzyszenia znajduje się w Hadze. ISOCARP została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz Radę Europy i ma formalny status konsultanta przy UNESCO.
UM/w