Nowe Żerniki poświęcone architektom Wrocławia?

Dodano w kategorii: Aktualności

Pomysł nazw ulic na Nowych Żernikach przedstawil Michał Duda z Muzeum Architektury

Modelowe osiedle Nowe Żerniki projektowane jest przez najlepszych wrocławskich architektów, którzy mają sprawić, aby stanowiło ono odpowiedź na potrzeby nowoczesnych mieszkańców miasta.

Pomysł jest taki, żeby na osiedlu, które będzie architektoniczną wizytówką nie tylko Wrocławia, ale przede wszystkim Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, uczcić pamięć architektów. Tych, którzy to miasto tworzyli. Ich nazwiska są znane bardzo nielicznej grupie wrocławian – mówi Michał Duda z Muzeum Architektury.

Na liście znaleźli się zarówno polscy jak i niemieccy architekci. Pojawił się również pomysł, aby przy każdej ulicy znalazła się informacja dotycząca każdego z patronów. Osią organizacyjną dla takiego nazewnictwa ulic na Nowych Żernikach byłaby główna ulica przechodząca przez osiedle (od ul. Lotniczej na południe), która miałaby nosić nazwę Alei Architektów.

Pojawił się również pomysł, aby nazwy niektórych ulic odnosiły się do nazw miejsc, z których mieszkańcy zostali tu przesiedleni. Poprzez odpowiednią kompilację nazewnictwo byłoby odzwierciedleniem historii miasta. Taki projekt nazw ulic na Nowych Żernikach zostanie przedstawiony urzędnikom i trafi pod obrady wrocławskich radnych.