Nowe Żerniki: Tak będzie wyglądał targ [WIZUALIZACJE]

Dodano w kategorii: Aktualności

Główna oś kompozycyjna osiedla rozpoczynać się będzie przy trasie Targowej, a kończyć na Centrum Kultury i Aktywności Społecznej. Po drodze architekci zaplanowali sporo miejsc do rekreacji i wypoczynku.

Jednym z zagadnień, nad jakimi pracowali architekci podczas warsztatów związanych z Nowymi Żernikami było za gospodarowanie głównej osi kompozycyjnej osiedla. Chodzi o tzw. ulicę Bazarkową. Z jednej strony ma ona dochodzić do Trasy Targowej, czyli wjazdu na osiedle, a z drugiej do Centrum Kultury i Aktywności Społecznej. Architekci musieli w swoim projekcie uwzględnić to, że ulica będzie pełnić rolę bramy do modelowego osiedla, ale także to, że ma się tu się znaleźć miejsce na targowisko i przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców.

Wewnętrzny konkurs wygrała koncepcja BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka.

Przygotowując ją zależało nam przede wszystkim na tym, by miejsce nie zostało zdominowane przez targ, jak ma to miejsce na dzisiejszych osiedlach. Obecnie są to często wygrodzone obszary, które tętnią życiem tylko w godzinach handlowych – mówi Dariusz Sirojć z pracowni BASIS. Dodaje, że ich pomysł zakładał by była to przede wszystkim część wspólna, gdzie mieszkańcy mogliby spędzać wolny czas i spotykać się, a w targowisko zamieniałaby się ona na kilka godzin dziennie.

Dużą zaletą wspólnej przestrzeni osiedla Nowe Żerniki jest to, że będzie ona zadaszona. Przewidziano tu trzyczęściową wiatę. Pod wiatą wybudowane zostaną dwa pawilony, pod którymi staną między innymi magazyny i szalety. Architekci chcą by pawilony były otoczone szafami, które handlowcy będą mogli wynajmować, żeby przechowywać w nich np. lodówki czy wagi. Sam handel będzie się odbywać na składanych stołach. Pod zadaszeniem znajdzie około 40 stosik. W pawilonie od strony trasy Targowej zaplanowano bistro.

Na uwagę zasługuje sama koncepcja wiaty. Z godnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nie mogła być ona wyższa niż 5 metrów. – Po pierwszych przymiarkach okazało się, że będzie duża różnica wysokości pomiędzy budynkami otaczającymi targ, a wiatą. Dlatego zdecydowaliśmy się na zamontowanie jej na znacznie wyższych słupach i podwieszenie – opowiada Sirojć. Między stalowymi linami rozpięta będzie siatka, która ma stanowić stelaż dla pnączy. – Dzięki temu niemal od razu się tu zazieleni – mówi architekt. Dodatkowo mieszkańcy sąsiednich budynków będą mogli podziwiać zieloną strukturę zadaszenia ze swoich okien.

Koncepcja na zagospodarowanie przestrzeni tzw. ul. Bazarkowej zakłada, podział na trzy umowne części. Pierwszą, gdzie znajdzie się plac wielofunkcyjny m.in. z bazarkiem. Drugą z dużą ilością drzew, przestrzenią do spacerowania, gier zabaw i wypoczynku. Trzecia część – najbliżej Centrum Kultury i Aktywności Społecznej ma przypominać wyglądem łąkę, gdzie z powodzeniem będzie można bawić się z dziećmi wśród niewielkich pagórków.

Zobacz koncepcję targowiska tutaj.