Pierwsza kooperatywa na Nowych Żernikach

Dodano w kategorii: Aktualności, Jak powstaje

Kooperatywa na Nowych Żernikach, projekt Pracowni Creo

Kooperatywa założona przez cztery rodziny wygrała przetarg na działkę 62/9 na Nowych Żernikach przedstawiając najlepszy projekt, doceniony przez komisję przetargową. W budynku zaplanowali m.in. punkt przedszkolny i przestrzenie wspólne.

Kooperatywy lub z ang. budynki typu self-made to oddolne inicjatywy realizowane nie przez deweloperów, ale przez przyszłych mieszkańców. Budowa domów w formie kooperatyw umożliwia dostosowanie przestrzeni pod konkretnych użytkowników, zapewnia poczucie tożsamości z miejscem i wspólnoty mieszkańców oraz umożliwia uzyskanie przystępnych kosztów budowy, gdyż inicjatywa ta z założenia nie jest nastawiona na zysk.

Zabraliśmy się do projektowania naszego przyszłego domu już jakiś czas temu, ale w tygodniu poprzedzającym przetarg jeszcze zmienialiśmy koncepcję i prace nad projektem trwały do samego końca – wyjawia Paweł Baranowski, lider kooperatywy. – Pierwszy raz w życiu bierzemy udział w takim projekcie. Znamy się wszyscy z Duszpasterstwa Akademickiego i wiemy, czego po sobie spodziewać. Podoba nam się koncepcja kooperatywy i części wspólne budynku. Zaplanowaliśmy wspólną wózkownię/rowerownię, pralnię-suszarnię i świetlicę, gdzie będzie można zorganizować imprezę lub dziecięce urodziny.

Części wspólne – rzecz bardzo ważna w kooperatywnym budownictwie – to rowerownia, pralnia z suszarnią i świetlica z zapleczem.

Za koncepcję architektoniczną zwycięskiej kooperatywy odpowiadają Piotr Marek, Bartosz Żmuda i Bartosz Szczepański z pracowni Creo Project. Projektowany budynek znajduje się na terenie działki 62/9, na niej znajdzie się osiem miejsc postojowych, z czego 5 będzie w garażach. Wysokość budynku wyniesie 9,5 metra. Obok miejsc postojowych znajdą się miejsca składowania odpadów – śmietniki. Działka jest bardzo dobrze skomunikowana, bo znajduje się między dwoma drogami publicznym. Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Jednak ze względu na koszty nie zaprojektowano windy, ale przystosowano do potrzeb niepełnosprawnych mieszkanie na parterze. Także usługi przewidziane w budynku będą znajdować się na parterze. Kooperatywa przewidziała lokal usługowy na wynajem o powierzchni 55 metrów kwadratowych i większy o powierzchni 110 m kw. na punkt przedszkolny.

W budynku przewidziano cztery mieszkania o powierzchni od 69 metrów kwadratowych po 100 m kw. Garaże zajmą łącznie ponad 90 m kw.

Teraz czeka nas jeszcze przygotowanie projektu budowlanego, otrzymanie pozwolenia na budowę, wyłonienie firmy budowlanej – wymienia Paweł Baranowski. – W najbardziej optymistycznej wersji mieszkania będziemy mieć gotowe zimą przyszłego roku.