Podsumowujemy 2013 rok na Nowych Żernikach

Dodano w kategorii: Aktualności, Jak powstaje

Oficjalny start projektu, trzy sprzedane działki pod inwestycje mieszkaniowe, rozstrzygnięty konkurs na koncepcję centrum kultury i aktywności lokalnej – to był ważny i pracowity rok dla modelowego osiedla Nowe Żerniki. A w przyszłym roku całe przedsięwzięcie jeszcze przyśpieszy.

Prace koncepcyjne nad modelowym osiedlem Nowe Żerniki wystartowały już w grudniu 2011 roku – od tego czasu blisko 40 architektów przez półtora roku w pocie czoła tworzyło projekty poszczególnych kwartałów.

Jednak całe przedsięwzięcie na pełne obroty weszło w kończącym się właśnie 2013 roku. W kwietniu projekt (wraz z nową stroną internetową) został oficjalnie zaprezentowany wrocławianom.

Europejska Stolica Kultury to najważniejszy projekt w powojennej historii Wrocławia. Natomiast osiedle Nowe Żerniki staną się jednym z jego kluczowych elementów – mówił wtedy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Na początku maja na terenie osiedla pojawiły się flagi promocyjne, a w połowie miesiąca ogłoszono pierwsze przetargi na poszczególne działki, na których staną budynki mieszkalne.

Latem dowiedzieliśmy się, jak zorganizowany będzie wjazd na osiedle z drogi prowadzącej do Leśnicy.

Poszerzymy ulicę Kosmonautów do dwóch pasów w kierunku Leśnicy na odcinku około 230 metrów, wykonamy też pętlę o długości około 240 metrów, która umożliwi wjazd na Nowe Żerniki – wyjaśniał Sławomir Kanik ze spółki Wrocławskie Inwestycje.

Na budowę całego układu drogowego na Nowych Żernikach miasto wyda blisko 24 mln złotych – 15,8 mln złotych pochłonie budowa układu ulic osiedlowych wraz z infrastrukturą, 7,9 mln zł – skrzyżowanie Trasy Targowej z ul. Kosmonautów.

Jesienią projekt modelowego osiedla wszedł na jeszcze wyższe obroty. Wtedy pierwszą działkę na Nowych Żernikach kupił Archicom. Deweloper postawi tam budynek mieszkalny, a także plac zabaw dla dzieci, rowerownię dostępną dla każdego mieszkańca, klub i strefy rekreacyjne.

Ideę nazwaliśmy „Spiralą czasu”. Inwestycja swoimi metrażami, przeglądem form i funkcji zaoferuje mieszkanie dla każdego pokolenia i odpowiadające różnym stylom życia wrocławian. Będą to zarówno „domki” z niezależnym wejściem i wydzielonymi ogródkami, niewielkie mieszkania 2- i 3-pokojowe z aneksem kuchennym bądź niezależną kuchnią, jaki i 4-pokojowe mieszkania z prywatnymi tarasami na dachu – wylicza Dorota Jarodzka-Śródka z Archicomu, która wraz z Kazimierzem Śródką współtworzy projekt inwestycji.

Chwilę później w ślady Archicomu poszli kolejni deweloperzy. Dwie kolejne działki na terenie modelowego osiedle kupiło Vantage Development i Profit Development. Pierwsza z firm zdradziła już szczegóły planowanej inwestycji.

W dwóch budynkach powstanie łącznie 60 mieszkań, przeciętna powierzchnia mieszkania ma wynosić około 50 metrów kwadratowych, a całość zaprojektował duet Zbigniew Maćków – Stanisław Lose.

To będzie mały, kameralny kwartał ze świetnym nasłonecznieniem mieszkań, bo budynki są usytuowane wschód – zachód – tłumaczy Roman Meysner, członek zarządu Vantage Development.

W międzyczasie poznaliśmy też wyniki konkursu architektonicznego na projekt centrum kultury i aktywności lokalnej, które na osiedlu Nowe Żerniki.

Centrum kultury i aktywności lokalnej ma być okrętem flagowym osiedla Nowe Żerniki, a jedyny istniejący obiekt na tym dziewiczym terenie (dawny schron przeciwlotniczy zaprojektowany przez Richarda Konwiarza – przyp. red.) stał się niejako pretekstem do zorganizowania dwuetapowego konkursu architektonicznego – tłumaczył Piotr Fokczyński, główny architekt Wrocławia i jeden z sędziów sądu konkursowego.

Do pierwszego etapu konkursu ogłoszonego w maju zgłosiło się ponad 100 pracowni architektonicznych z całego kraju. Ostatecznie bezkonkurencyjni okazali się wrocławianie: zarówno pierwsza, jak i druga nagroda powędrowały w ręce architektów ze stolicy Dolnego Śląska.

2014 rok zapowiada się jeszcze bardziej pracowicie – rozpisane zostaną przetargi na kolejne działki, ruszą też roboty drogowe i budowlane na osiedlu.