Skolkovo, Rosja

Dodano w kategorii: Modelowe osiedla

ZSRR słynęło głównie z przemysłu ciężkiego i nielegalnego kopiowania zachodnich technologii. Współczesna Rosja to mocarstwo surowcowe, ale wielu analityków uważa go za kolosa na glinianych nogach. Skolkovo to projekt, który ma sprawić, że wśród przodujących ośrodków badawczych znajdzie się również instytut rosyjski. A przy okazji pomysłodawcy projektu chcą stworzyć od podstaw miasteczko akademickie, które wyznaczy nowe trendy w tworzeniu zespołów urbanistycznych.

Pomysł Skolkova pojawił się pod koniec ubiegłej dekady. Samo Skolkovo to mała wioska pod Moskwą. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XVI w., jednak do tej pory nie odgrywała większego znaczenia niż cała masa innych satelickich miejscowości wokół rosyjskiej stolicy. Powołanie projektu Centrum Innowacji Skolkovo ogłosił w listopadzie 2009 r. ówczesny prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew. Kierownictwo fundacji, która prowadzi budowę Skolkova, objął rosyjski oligarcha Wiktor Wekselberg, a jednym z członków zarządu został Craig Barett, były prezes Intela.

Skolkovo powstaje z pieniędzy pochodzących z budżetu federalnego. Jego rdzeniem jest Instytut Nauki i Technologii w Skolkovie, zwany w skrócie Skoltech. To placówka naukowo-badawcza, otwarta w 2011 r. w ścisłym porozumieniu z amerykańskim Massachusetts Institute of Technology (MIT), powszechnie uważanym za najlepszą technologiczną uczelnię świata. Kształci na poziomie magisterskim i doktorskim, docelowo ma studiować w nim ok. 1200 studentów jednocześnie.

Oczywiście kształcenie to tylko początek. Skoltech ma przede wszystkim prowadzić badania w porozumieniu z firmami, które następnie będą wdrażane w przemyśle. Dotyczą one pięciu głównych obszarów: informatyki, energetyki, biotechnologii, technologii nuklearnych oraz przemysłu kosmicznego i telekomunikacji. Do firm współpracujących ze Skolkovem należą m.in. Intel, IBM, Microsoft, Boeing, Siemens, Nokia (wykupiona niedawno przez Microsoft), Cisco czy Ericsson.

Dla tych wszystkich instytucji zaprojektowano nowatorski kampus. Docelowo ma zająć powierzchnię 400 hektarów i mieć 21 tys. stałych mieszkańców. Do tego należy doliczyć 10 tys. osób, które będą dojeżdżać z Moskwy i sąsiednich miejscowości. W założeniu miejscowość ma zawierać najnowsze rozwiązania w zakresie polityki energetycznej, by móc wypracować zerowy bilans energetyczny.

Rdzeniem kampusu będzie centralny bulwar, który będzie łączył wszystkie jego części. Każda z części będzie zawierała wszystko co potrzebne do życia i pracy, w tym sklepy oraz miejsca odpoczynku i rozrywki. Wszystkie „mini dzielnice” pomyślano jako odrębne wspólnoty, które jak najlepiej będą wkomponowywać się w istniejący krajobraz. Jednocześnie jednak poszczególne części kampusu są zaprojektowane w taki sposób, by nie stwarzać przeszkód w przemieszczaniu się między nimi. W centralnej części znajdą się dworce transportu publicznego, hotele, centrum konferencyjne oraz największe obiekty kulturowe. Z jednej strony do centrum przylegać będzie Skoltech, z drugiej Technopark, czyli park technologiczny, w którym swoje siedziby będą miały współpracujące z uczelnią firmy.

Nie zapomniano o skomunikowaniu Skolkova z resztą aglomeracji. Jeszcze w 2010 r. do miejscowości doprowadzono odnogę autostrady. Kolej łączy kampus z moskiewskimi dworcami: Białoruskim i Kijowskim. Planowane jest również poprowadzenie torów do lotniska Wnukowo, jednego z trzech największych lotnisk obsługujących metropolię moskiewską.

Skolkovo budowane jest etapami. Ukończenie całości planowane jest na 2020 rok.