Spotkanie i spacer po osiedlu Nowe Żerniki

Dodano w kategorii: Warsztaty, konferencje, spotkania

Zapraszamy na spotkanie i spacer po osiedlu: sobota, 10.06 od godz. 10:00 do 14:00 /zbiórka pod bunkrem Konwiarza – przyszły Dom Kultury, od strony ul. Poelziga.

Nowe_Żerniki Nowe_Żerniki

W pewien wiosenny poranek 8 lat temu, powstał zalążek pomysłu związanego z modelowym osiedlem, a dwa lata później – 20 grudnia 2011 roku rozpoczęły się warsztaty projektowe. Nikt jeszcze nie wiedział, że będzie nazywało się Nowe Żerniki.

Nowe_ŻernikiDziś pierwsi mieszkańcy opalają się na trawie, która rośnie wokół ich nowych domów. Bez mała 700 mieszkań tworzy już zarys osiedla, a kolejne 800 powoli wychodzi z ziemi. Są gotowe drogi, chodniki, infrastruktura techniczna, rosną drzewa i trawa. Trzy zawiązane kooperatywy mieszkaniowe widzą już kształt swoich przyszłych domów, lokalny bazarek ma już prąd i wodę, kończy się budowa żłobka, a za chwilę zaczyna domu seniora z przedszkolem i ośrodka kultury. Spacerując można poczuć nowe miasto i zacząć weryfikować wszystkie założenia z rzeczywistością.

W ramach programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 ukazała się książka Danieli Szymczak opisująca niecodzienną historię powstawania i budowy Nowych Żernik. Jej oficjalne ukazanie się jest idealną okazją do spotkania i porozmawiania o wszystkim co się zdarzyło i co się jeszcze wydarzy. Będzie można pospacerować po osiedlu, posłuchać architektów, pospierać się o pryncypia, porozmawiać z deweloperami i pooglądać mieszkania pokazowe. Mamy nadzieję, że przede wszystkim będzie można poczuć się w dobrym mieście.

Organizatorzy

fot. Maciej Lulko