Trwają poszukiwania deweloperów, którzy na Nowych Żernikach postawią mieszkania

Dodano w kategorii: Aktualności

Miasto szuka deweloperów, którzy będą chcieli włączyć się w projekt modelowego osiedla na Nowych Żernikach. Pod młotek trafiły właśnie trzy grunty, na których mają powstać budynki mieszkalne. Równocześnie trwają poszukiwania chętnych do stworzenia kooperatyw.

Na sprzedaż właśnie wystawione zostały trzy nieruchomości na terenie osiedla Nowe Żerniki, oznaczone jako oferty 4, 5 i 6. Wyceniono je na 2 mln 760 tys. zł, 2 mln 650 tys. złotych i 1 mln 645 tys. złotych.

Wszystkie trzy grunty są przeznaczone na inwestycje mieszkaniowe.

Zainteresowanie ze strony deweloperów jest naprawdę duże, liczymy, że w tym roku działki kupi dwóch-trzech inwestorów i być może uda się pozyskać do projektu również fundusz mieszkań na wynajem – mówił niedawno na łamach tuWroclaw.com Zbigniew Maćków.

To drugie przetargi na te nieruchomości, poprzednie postępowania nie przyniosły rezultatu. Rozstrzygnięcia poznamy 22 września.

Do tej pory poznaliśmy trzech deweloperów, którzy zbudują mieszkania na Nowych Żernikach.

Jako pierwszy działkę kupił Archicom, który postawi budynek mieszkalny, a także plac zabaw dla dzieci, rowerownię dostępną dla każdego mieszkańca, klub i strefy rekreacyjne.

Niedługo potem w jego ślady poszli kolejni deweloperzy. Dwie kolejne działki na terenie modelowego osiedla kupiło Vantage Development i Profit Development.

Kooperanci poszukiwani

Równocześnie z nowymi deweloperami, poszukiwani są także chętni do stworzenia na Nowych Żernikach kooperatyw.

Zasadniczym faktem, który odróżnia je od pozostałych, typowych przedsięwzięć deweloperskich jest to, że powstaną w wyniku oddolnych działań grup mieszkańców, którzy będą chcieli w dużej mierze samodzielnie zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu – tłumaczy Zbigniew Maćków.

Pod kooperatywy przeznaczono trzy nieruchomości – ogłoszono przetargi na oddanie ich w użytkowanie wieczyste na 99 lat. Mogą w nich wziąć udział tylko grupy osób fizycznych.

Ceny wywoławcze gruntów to odpowiednio 257, 300 i 315 tysięcy złotych. Ci, którym uda się zwyciężyć w przetargach, jeszcze przed podpisaniem umowy notarialnej będą musieli zapłacić 20 procent uzyskanej ceny, powiększonej o podatek VAT, a potem co roku płacić 1 procent ceny gruntu.

Termin składania ofert mija 23 września, a sześć dni później zostaną one otwarte. Uczestnicy przetargu muszą w sumie złożyć dwie koperty: jedną z ofertą przetargową, a drugą z umową lub porozumieniem zawartym między członkami kooperatywy.

Niedawno we wrocławskim biurze architektonicznym KMA powstał kompletny projekt (wraz z kosztorysem) kooperatywy, która może stanąć na Nowych Żernikach.