Nowe Żerniki w roku 2020 – wybudują wizytówkę osiedla

Dodano w kategorii: Dla inwestorów, Z placu budowy Nowych Żernik

Na Nowych Żernikach jest już prawie gotowych 3 tys. mieszkań – to oznacza koniec pierwszego etapu inwestycji. Obecnie przygotowywana jest do sprzedaży najbardziej spektakularna działka a budynek, który tam powstanie, będzie wizytówką osiedla.

nowe-zerniki-27-01-20-21

Po lewej stronie powstanie budynek, który ma być wizytówką Nowych Żernik, fot. Jarek Ratajczak

Teren na Nowych Żernikach u zbiegu ul. Kosmonautów i al. Architektów to narożna działka, która sąsiaduje z linią tramwajową na Leśnicę. To, co teraz widać na osiedlu od strony ul. Kosmonautów będzie przesłonięte nowym budynkiem na ok. 300 mieszkań.

– Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania tego terenu do sprzedaży. Liczymy, że powstanie tam niezły projekt architektoniczny. Ten budynek to będzie wizytówka całego osiedla – podkreśla Piotr Fokczyński, architekt miasta, dyr. Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia.

Trzy pokolenia na Nowych Żernikach

nowe-zerniki-27-01-20-18

27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak

W ramach pierwszego etapu budowy osiedla, Wrocławskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego kończy budowę kompleksu, łączącego trzy funkcje i trzy pokolenia: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania pod wynajem oraz przedszkole.

W planach jest ogłoszenie konkursu na następny budynek TBS-u na ok. 100 mieszkań.

– Zależy nam, by wypełniona została ulica Tadeusza Brzozy. Skoro zainwestowaliśmy w infrastrukturę, to powinna tam być zabudowa z dwóch stron. Dlatego jedną z działek dedykowaliśmy TBS-owi. Sądzę, że projekt nowego budynku wybrany będzie w drodze konkursu architektonicznego – zaznacza Piotr Fokczyński.

nowe-zerniki-27-01-20-17

27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak

Linia Tramwajowa i zajezdnia

Aleja Architektów zostanie przedłużona. Miasto niebawem zamierza rozstrzygnąć konkurs na planowaną dużą zajezdnię tramwajową przy tej ulicy. Zajezdnia dla tramwajów ma być zlokalizowana na 16-hektarowej działce po zachodniej stronie ulicy Szczecińskiej.

Drugi etap Nowych Żernik

Niewykluczone, że wkrótce na Nowych Żernikach rozpocznie się inwestycja spółki PFR Nieruchomości i powstaną mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Miasto na ten cel może przeznaczyć 3 działki na Nowych Żernikach, a to będzie oznaczać ok. 400 mieszkań.

– Obecnie trwają rozmowy na ten temat, widzimy duże zainteresowanie tego inwestora, by na Nowych Żernikach powstały takie mieszkania. Na liście jego realizacji z pewnością byłby to prestiżowy punkt – dodaje Piotr Fokczyński.

nowe-zerniki-27-01-20-6

27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak

Architekt miasta zaznacza, że gdyby udało się w tym roku rozpocząć tę inwestycję, to będzie początek drugiego etapu budowy Nowych Żernik.

– Mówimy o terenach za ulicą Tadeusza Brzozy. Gdy miasto dokona tam podziałów, działki trafią do sprzedaży. Deweloperzy już na to czekają, obecnie mamy we Wrocławiu potężne zainteresowanie gruntami pod zabudowę – tłumaczy architekt miasta.

Architekt podkreśla, że pierwszy etap osiedla powstawał w oparciu proponowane przez miasto referencyjne projekty.

nowe-zerniki-27-01-20-11

27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak

– W drugim etapie deweloperzy będą mogli projektować indywidualnie, ale chcemy z nimi rozmawiać o doświadczeniach z budowy pierwszego etapu, chcemy ich zachęcać do budowy np. kolejnego żłobka – mówi Piotr Fokczyński.

Rozbudowa Nowych Żernik będzie prowadzona etapami. W planach jest budowa zespołu szkolno-przedszkolnego i domu kultury.

– Musimy synchronizować rozbudowanie osiedla z planami edukacyjnymi miasta i innymi elementami infrastruktury społecznej – zaznacza architekt miasta.

nowe-zerniki-27-01-20-5

27 stycznia 2020 r. Nowe Żerniki, fot. Jarek Ratajczak

Pierwszy etap Nowych Żernik to inwestycje na 10 ha, w sumie osiedle ma obejmować 40 ha. Będzie osiedlem w pełni ekologicznym, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną, w której nie zabraknie przedszkola, szkoły, domu kultury, kościoła, osiedlowego bazarku, domu opieki dla osób starszych, boiska oraz przychodni lekarza rodzinnego.