Ekologia

Nowe Żerniki będą osiedlem zielonym i nie tylko pod względem ilości roślinności zaprojektowanej w jego obrębie. Projekt, zarówno pod względem jego skali, układu funkcjonalnego jak i architektury oraz planowanych rozwiązań technologicznych, został pomyślany w taki sposób, aby osiedle spełniało najsurowsze normy ekologiczne, a jego przyszła eksploatacja była możliwie najtańsza.

Projektowanie 'zielonego’ osiedla rozpoczyna się od zaplanowania odpowiedniej skali i struktury zabudowy. Osiedle zostało pomyślane w taki sposób, aby mieszkańcy mogli korzystać z jego oferty nie używając samochodu. Do komunikacja pieszo-rowerowerowej służyć będą zielone alejki, dzięki czemu ograniczone zostanie przenikanie ruchu pieszego z samochodowym. Zaprojetowane zostały różnorodne elementy ułatwiające korzystanie z rowerów – ścieżki, parkingi i zlokalizowane w parterach budynków mieszkalnych rowerownie.
Bliskość linii tramwajowej i kolejowej sprawia, że także do centrum miasta będzie można dotrzeć w zaledwie kilkanaście minut bez konieczności używania prywatnego samochodu.